Viimaste aastakümnete vasak-parempoolsuse ajajärk Soomes on läbi saamas, kirjutab Soome ettevõtja Jouni Santara. Tõenäoliselt valitakse presidendiks traditsiooniliste vasakpoolsete, töölise olukorrale keskenduvate presidentide asemel parempoolne konservatiiv.
Kui presidendiks saaks Haavisto, tähendaks see vähemat tahet riigi ülesehitust muuta. Haavisto on rahvusvahelistes kriisides koolitatud tegija ÜRO mänguväljadelt, seevastu Niinistö tagapõhi on loodud rahanduskabinettides ärimaailma reeglite järgi. Niinistö esindab suurettevõtete viisi asju käsitleda, seevastu Haavisto tahab ise kõiges osaleda, mitte niivõrd tegemisi delegeerida. Haavisto on lähemal väikesele inimesele, Niinistö on ärimees.
Euroopa Liidu rikkamate riikide hulka kuuluvale Soomele sobib Niinistö majanduse seisukohalt paremini: endine pangandustegelane suudab kokku panna tervikpildi ja näha selle mõju riigi lähituleviku majanduselule. Seda vajab Soome lähiaastatel ülemaailmse majanduskriisiga maadeldes hädasti.
Praegune suur väljakutse on muuta riigi ülesehitust, see tähendab: vaja on tiigrihüpet vanast vasakmõjudega presidendist parempoolseks lõviks. Lõppude lõpuks muutub Soome suund kaubandus- ja välispoliitikas üha rohkem Eesti sarnaseks: presidendi ja peaministri valitsuskepp oleks justkui antud ärimaailma võimu toetajatele. Nii võivad Soome ja Eesti kaubandussuhted veelgi tiheneda. Kuigi Soomes osaleb president otseses välispoliitikas vaid kõrvalosatäitjana, on tal suur võimalus mõjutada soomlaste arvamust Eestist kui kaubanduspartnerist ja turismi sihtriigist.
Praeguse presidendi mõjutusalad on soomlastele näha olnud mitteametlike Eesti-külastustena. Niinistö mõju tõstaks suhted kaubandus- või ka riiklike projektide tasemele – tuleb tunnistada, et isegi Haavisto teeks seda paremini kui praegu veel ametis olev president. Energiline parempoolne minister Alexander Stubb on mingil määral tunda andnud, mida konservatiivse presidendi valik Eestile tähendaks.
Seotud lood
Soomlased valisid suure ülekaaluga järgmiseks kuueks aastaks presidendiks Sauli Niinistö, kes kogus teises hääletusvooru 62,6% häältest.
IIZI finantsjuhi Kaido Kepi sõnul jõuab majanduskasvu üldine aeglustumine kindlustussektorisse viitega, mistõttu on tunda turul kerget jahenemist.
Enimloetud
3
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Tagasi Äripäeva esilehele