Pidev kriisist kriisi liikumine või ühe suure kriisi kontekstis elamine suurendab arenenud maailma elanikkonna rahulolematust, kirjutab SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
Pärast II maailmasõda ei ole kogetud olukorda, kus elustandard oleks pidanud selgelt langema, ning nüüd näivad isegi väikesed tagasiminekud šokeerivana. Siit jõuame aga kriisi järgmisesse faasi, mis on juba poliitiline (ja sotsiaalne) kriis. Esimeseks kriisi uue faasi sümptomiks on see, et majanduspoliitiline populism tervel poliitilisel skaalalt tõstab veelgi tõsisemalt pead.
Võib eeldada, et üha suuremat pitsitust tundvad rahvamassid hakkavad nõudma veelgi enam meetmeid, millest osa on otseselt seostatavad praeguse kriisi tekkimisega. Riigi rolli edasine kasv, protektsionism, kontroll kapitali liikumise üle ning (finantssektori) regulatsioonide karmistamine on meetmed, mis võivad esimestena populaarsust koguda.
Lisaks jõuab seoses võlavõtmisvõime „loodusressursi“ lõppemisega kätte aeg, kus põlvkondade vaheline konflikt võtab selgemad piirjooned.
Nende trendide valguses on viimane aeg aru saada, et maailm, milles me täna elame, muutub lähiajal üha keerulisemaks, ähvardavamaks ning ebastabiilsemaks. Tahaks riigiisadelt küsida: What’s the plan? Või siiski – kas mitte just liigne lootmine riigile arenenud maailmas pole praeguste probleemide juur?
Pikemalt loe tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Nordea panga peaökonomist Tõnu Palm kirjutab homses arvamusartiklis, et käesoleval aastal majanduse kasv aeglustub praegu mitte üksnes arenenud, vaid ka arenevates majandustes nagu Hiina, India ja Brasiilia, kuid juba 2013. aastal toimub pööre paremuse suunas.
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele