• Jaga lugu:

  Noortest, investeerimisega alustamisest ning uuest Luminori mängust

  Randy Padar

  Aastatega on mul olnud võimalus külastada ja pidada seminare Eesti eri paikades ning suhelda erinevas vanuses investeerimishuvilistega. Tuleb tõdeda, et mida kaugemale Tallinnast ja Tartust minna, seda vähem sinna finantskirjaoskuse- ja investeerimisealane teave reaalselt jõuab. Hea meel on näha, et Luminor pank on võtnud endale südameasjaks panustada Eesti investeerimismaastiku edendamisesse, kirjutab noorinvestor Randy Padar.

  Eestis on viimase viie aasta jooksul muutunud investeerimine käepärasemaks ja lihtsamaks. Palju on tähelepanu saanud ka erinevad finantskirjaoskuse programmid ning rahatarkuse seminarid, mis aitavad inimestel end finantsturgudel kindlamalt tunda. Kindlasti on selles oma roll mängida ka pankadel, kes on tänu teenusetasude vähendamisele või sootuks kaotamisele aidanud nii mõnelgi inimesel investeerimisega alustada.
  Noored võtavad rohkem kaalutlemata riske
  Olles isiklikult rohkem keskendunud noortele investoritele, saan öelda, et selles vallas tekitab statistika ja kogetu minus kahetisi tundeid. Ühelt poolt olen ma väga õnnelik, et Eesti noortele on hakanud pakkuma investeerimine rohkem huvi. See tähendab, et tihti on investeerimisalased üritused välja müüdud ning üha enam kuuleb noori inimesi sellest kõnelemas.
  Teiselt poolt tekitab minus kõhedust fakt, et noorinvestor ei pruugi mõista kauplemise ning investeerimise vahet ning jätab enda jaoks ära mitu väga olulist investeerimise põhitõde. Investeerimine on pikaajaline ja eesmärgipärane tegevus, mis sisaldab enamasti ka erinevaid strateegiaid ning toetub heale analüüsile. Kauplemine on see-eest lühiajaline tegevus ning hõlmab endas väga head riskijuhtimist, külma pead, ettevalmistust ning eesmärke. Heaks kauplejaks saamine võib võtta aega aastaid kui mitte kümneid.
  Kõndides Tallinna südalinnas, kuulsin ükspäev algkooli lapsi kõnelemast Bitcoini hinnakõikumisest ning selle volatiilsusest. Las nüüd igaüks hindab ise, kas see on midagi, mis aitab kaasa hea investeerimismaastiku loomisele või hoopis hirmutab tulevased noored inimesed investeerimisest eemale.
  Ootamatu trend
  Investeerimine pole midagi, mida noorele maha müüa, kuid sotsiaalmeedia surve investeeringutele on suurenenud ning selle reaalset mõju me hinnata ei oska. Finantsturgudel on väga kerge minna emotsiooniga kaasa, seda me nägime peamiselt Gamestop’i ja AMC aktsiatega. Noorele inimesele võib kiire kasumi teenimine tunduda atraktiivsena ning seejärel teha mõtlematuid otsuseid.
  Tasub ikkagi meeles pidada, et finantsturgudel toimub kaubeldes loogika selliselt, et keegi võidab, siis kuskil keegi kaotab. Ilma kogemusi omamata võib säärane tegevus sinu jaoks kiiresti lõppeda ning suure tõenäosusega on hiljem seda noort investorit eesmärgipäraselt investeerima saada keeruline.
  Soovitusi noorinvestoritele
  Noortele ja algajatele annaksin mitmeid soovitusi. Investeerimine ja rahatarkus peab tulema samm-sammult. Esmalt tasub uurida lähemalt investeerimisest, selle erivõimalustest ning lugeda alustuseks mõned teemakohased raamatud. Raha tasub paigutada ainult sellesse, millest sa reaalselt ka ise aru saad. Investeerimine ei pea olema ainult aktsiad või kinnisvara. See võib olla ka näiteks kuld, kunst või maa. Just viimasesse tegin ka läbi ETFi (börsil kaubeldav fond) oma esimese investeeringu Luminori Tulevikuinvestori mängus.
  Teiseks ma soovitaksin tegeleda rohkem iseendaga. See tähendab, et mida paremini sa ennast kui inimest tunned, seda suurema tõenäosusega sa ka paremaid investeeringuid teed. Enesearengu alla kuuluvad nii emotsioonide talitsemine, rahaasjade parem planeerimine või hoopiski uute valdkondade vastu huvi tundmine.
  Kolmanda soovituse annan ma algajale isiklikust kogemusest. Finantsturgudel ei pea sa õppima enda vigadest ning kaotama palju raha, vaid saab õppida ka teiste vigadest või investeerida hoopis virtuaalrahaga. Investorina on oluline, et sa saaksid aru, millesse sa investeerid, seega virtuaalkonto ning erinevad investeerimisalased mängud aitavad sul selleni paremini jõuda.
  Neljandaks, noored ja algajad, leidke endale parim võimalik keskkond! On öeldud, et inimese keskkond on tema tahtest mitukümmend korda tugevam ehk need inimesed, kellega me ümbritsetud oleme, mõjutavad meie käitumisi ja harjumisi. Minu isiklikule arengule aitasid kaasa targemate inimestega ruumis viibimine, pidev küsimine, seminaride külastamine ning ka investeerimismängude mängimine.
  Noored ja algajad, kuulake nüüd ehk Luminori Tulevikuinvestori mäng
  Hiljuti tuli Luminor pank välja uue investeerimismänguga, mille eesmärk on pakkuda kõikidele investoritele võimalust luua parim investeerimisstrateegia. Investeerimismängud pole küll Eestis veel eriti populaarsed, kuid ajapikku on hakanud tekkima ühe enam võimalusi ennast proovile panna. Tulevikuinvestori mäng baseerub mitte suurimal kasumil, vaid parimal pikaajalisel strateegial.
  Ma arvan, et see on üks parimaid võimalikke lahendusi noorele ja algajale investorile, sest see sunnib mõtlema ja vaatama maailma majandust tervikuna ning analüüsima makropilti. Lisaks, Tulevikuinvestori mäng annab võimaluse leida rohkem valdkondi, milles hea oled, sest isikliku rahaga jääksid mõningad investeeringud tegemata.
  Tooksin välja veel selle, et selles mängus saad sa proovida enda jaoks sobivaid strateegiaid ning eesmärke. Sul on võimalus luua just sinu jaoks parim ja usaldusväärseim struktuur, mis toetaks üks hetk sinu tulevikku või hoopiski finantsvabadust.
  Kindlasti toetab Luminori loodud mäng ka mõtlema pensionireformile, kus kümned tuhanded eestlased, on otsustanud võtta vastutuse ise investeerida teise pensionisamba raha. Mäng aitab sul virtuaalrahaga mõista, kas ja kuidas, võiksid sina hakkama saada.
  Mängu toimimisest
  Luminori Tulevikuinvestori mäng toimib väga lihtsalt. Sa registreerid ennast Luminori veebilehel mängule ning peale seda saad 25 000 eurot mänguraha, mille eest saad soetada erinevaid väärtpabereid, võlakirju ning ETFe. Mäng kestab kuni 31. juulini ning kirja saab ennast panna kuni 30. juunini. Mängu võitja selguvad žürii valimisel, kes võtavad arvesse erinevaid kriteeriume strateegiate hindamisel.
  Investorina omast kogemusest soovitan igale noorele ja algajale proovida virtuaalrahaga investeerimist ning oma strateegiate proovilepanekut. Tooksin välja ka veel selle, et Luminori teenuste kasutamine on väga mugav, professionaalne ning sellega saab hakkama ka algaja.
  Taoline mäng võiks kahtlemata olla ka osa Eesti gümnasistide õppekavast.
  Artikkel on informatiivse eesmärgiga, kajastab autori isiklikke seisukohti ning ei ole mõeldud investeerimisanalüüsina ega soovitusena müüa või osta konkreetseid väärtpabereid ja finantsinstrumente.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Avatus ja liberaalsus teenib Eesti huve ka Euroopa kaksikpöördes
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
Euroopa Liit peab selgitama, kuidas tasakaalustada vabakaubandusest saadavat kasu tugevneva sooviga kestlikuma ja õiglasema arengu järele, kirjutab välisministeeriumi kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem Karl-Gerhard Lille.
USA aktsiaturud langesid enne suurfirmade tulemusi
Suurte tehnoloogiafirmade tulemusi oodanud USA börsid sulgusid miinuses, lõpetades nii viiepäevase ralli.
Suurte tehnoloogiafirmade tulemusi oodanud USA börsid sulgusid miinuses, lõpetades nii viiepäevase ralli.
Lauri Kurvits - vikaar ja kirglik meresõitja
Lauri Kurvits on oma elus kokku sidunud kolm üsna eri­palgelist tegevust, milles kõigil kanda võrdväärselt tähtis roll. Olles tegev kaitseväes ning toimetades Tallinna praost­konnas vikaarina, on ta ka Kalevi Jahtklubi ülem ning kirglik meresõitja, kes vabal hetkel purjed heiskab. Äripäeva Suve-eri uuris mehe tegemisi lähemalt.
Lauri Kurvits on oma elus kokku sidunud kolm üsna eri­palgelist tegevust, milles kõigil kanda võrdväärselt tähtis roll. Olles tegev kaitseväes ning toimetades Tallinna praost­konnas vikaarina, on ta ka Kalevi Jahtklubi ülem ning kirglik meresõitja, kes vabal hetkel purjed heiskab. Äripäeva Suve-eri uuris mehe tegemisi lähemalt.
USA jätab Delta tüve kartuses reisipiirangud kehtima
USA ei leevenda kehtestatud reisipiiranguid, sest pelgab koroonaviiruse Delta varianti, vahendab Reuters Valge Maja teadet.
USA ei leevenda kehtestatud reisipiiranguid, sest pelgab koroonaviiruse Delta varianti, vahendab Reuters Valge Maja teadet.