11. veebruar 1996 kell 22:00

Hansapank taotleb hotellikoondise pankrotti

Hansapanga laenuosakonna juhataja Indrek Neivelt lausus, et Hansapank on raha ootamisest tüdinenud ja ei ole enam huvitatud mingist kompromissist. Tallinna Hotellide pankroti väljakuulutamine tähendaks ettevõtte likvideerimise tagasikutsumist.

Panga ainus soov on raha kätte saada, ütles Neivelt. Halvimal juhul tahame raha näha aasta esimese poole lõpus, parimal juhul selle nädala algul, lisas ta.

Ligi kaks kuud tagasi oli Neivelt veel seisukohal, et vaatamata soovile raha tagasi saada pole Hansapank Tallinna Hotellide likvideerimise vaidlustamisest ja protsessimisest huvitatud.

Hansapank esitas pankrotihagi RASi Tallinna Hotellid vastu samaaegselt hagiga ASi Imperial vastu 17. mail 1994. Tallinna linnakohus kuulutas Imperiali pankroti välja 13. juulil 1994.

Tallinna Hotellid likvideeriti valitsuse määruse kohaselt 1993. aasta esimestel kuudel. Tallinna Hotellide vara, sealhulgas osalus hotellis Olümpia, ASis Finest Hotel Group ja Imperialis kanti üle rahandusministeeriumile. Finest Hotel Group on samuti üks ASi Imperial aktsionäre.

Tallinna Hotellide likvideerimiskomisjoni esimees Riho Rasmann ütles, et asjaosalised peavad praegu omavahel läbirääkimisi ja välistatud ei ole lahendi leidmine veel enne kohtuistungit. Kohtueelse lahendi leidmiseks peavad läbirääkimisi rahandusministeeriumi, Finest Hotel Groupi ja Hansapanga esindajad ning likvideerimiskomisjoni esimees.

«See, et asi kohtus arutusele tuleb, oli võib-olla ühe poole käik, et asja kiirendada,» märkis Rasmann. Ta on ühes varasemas intervjuus märkinud, et peab üheks võla tasumise võimalikuks variandiks Tallinna Hotellide likvideerimisega rahandusministeeriumile üle antud Olümpia ja Finest Hotel Groupi aktsiate või osa Imperiali kinnistu müüki.

Rahandusministeeriumi asekantsler Peep Lass lausus, et praegu on osapoolte esindajate vahel kõne all vähemalt neli lahendusvarianti. Pankroti väljakuulutamist võib Lassi hinnangul vältida kompromiss Hansapangaga nõude hüvitamiseks või raha leidmine võla tasumiseks. Viimase variandi puhul ei välistanud ta riigile kuuluvate Olümpia ja Finest Hotel Groupi aktsiate või Imperiali kinnistu müümist. «Ükski variant ei ole praegu välistatud,» lisas ta.

Kui suurt osa võlast on Hansapangal lootus tagasi saada, sõltub Lassi sõnul sellest, kui palju raha Tallinna Hotellidele kuulunud vara müügist saadakse. Pankroti väljakuulutamist nimetas Lass mitte kõige paremaks ja ebaloogiliseks lahenduseks. «Kui arvestada, et võlgnik on ikkagi AS Imperial, on Tallinna Hotellide pankrot ebaloogiline,» leidis ta.

«See, et Tallinna Hotellid on Hansapangale võlgu, on üsna selge,» lausus Tallinna Hotellide ajutine pankrotihaldur Andres Hallmägi. «Vaatamata pikkadele läbirääkimistele pole Hansapank oma pankrotiavaldust tagasi võtnud, samuti pole saavutatud kompromissi, kuigi vahepeal paistis, et see siiski saavutatakse,» lisas pankrotihaldur.

Hetkel kuum