25. veebruar 1996 kell 22:00

Saku õlletehase puhaskasum osutus oodatust väiksemaks

Aho Sõnul prognoositi õlletehase puhaskasumiks 40 miljonit krooni. Eile selgus aga, et tegelik puhaskasum oli 29,68 miljonit krooni.

«Saku õlletehase aktsiahind on enne majandustulemuste avaldamist kiiresti tõusnud, kuid nüüd hakkab see peamiselt sõltuma tehase suurinvestoritest. Juhul kui nende jaoks kujunevad majandustulemused pettumuseks, hakatakse suuremates kogustes aktsiaid müüma ja selle tulemusel on oodata aktsiahinna langust. Vastupidisel juhul erilisi muutusi ei tule, kuna väikeinvestorid seda ei mõjuta,» ütles HF Arenduse portfellijuht Margus Uudam.

Saku õlletehase peadirektor Cardo Remmel ei osanud pühapäeval Äripäevale kommenteerida, kuidas võib eelmise aasta majandustulemuste avalikustamine mõjutada Saku õlletehase aktsiahinda.

«Raske on Eestis turu käitumist ennustada. Meie aktsiaturul on osalejaid väga vähe ja osa aktsionäre on nn sundomanikud. See tähendab, et aktsiaid on ostetud üksnes erastamisväärtpaberite realiseerimise eesmärgil,» ütles Remmel.

Potentsiaalsete välisinvestorite silmis on Remmeli sõnul Saku Õlletehase väärtus tõusmas, kuna ettevõtte majandusnäitajad on tugevad, firmal ei ole pikaajalisi laene ja osa kasumist investeeritakse. Selle tulemusena hakkab tõusma ka aktsiahinna väärtus, märkis Remmel.

Kohalike investorite jaoks, kes lootsid rohkem dividende saada, on tulemus Remmeli sõnul pettumus. See võib kaasa tuua aktsiahinna languse. Ta lisas, et detsembri majandustulemused oleksid olnud paremad, kui poleks olnud aktsiisi tõusu.

«Saku õlletehase juhatus teeb ettepaneku aktsionäride üldkoosolekule maksta dividende küll 0,75 senti krooni kohta. See tähendab, et tehtuks rahapaigutus panka, võinuks tulu teenida rohkem. Aga kuna aktsiad on ostetud EVPde eest, siis ei saa ka dividendimäär väga suur olla,» seletas Remmel võimalikke mõjutusi aktsiahinnale.

«Välisinvestorite poolt nõutav tulumäär ja ettevõtte kasum on väiksem kui kohalike investorite puhul, kuna Eestis on inflatsioon suurem. Kui välisinvestorid hindavad tulemuse heaks, suureneb nõudlus õlletehase aktsiate järele ja ka aktsiahinna suhtes võib siis olla küllaltki optimistlik,» ütles Margus Uudam Hüvitusfondist.

Uudami sõnul on Eesti aktsiaturul põhiliseks tuluallikaks investoritele aktsiate kursimuutused, mitte aga dividendimäär, mida väikeaktsionärid ootavad. 19. veebruaril ütles Fondijuhtide ASi tegevdirektor Kristjan Hänni BNSile, et Saku õlletehase aktsial on praegu rohkem tõusuruumi kui Tallinna kaubamaja või Hansapanga aktsial.

«Kui Hansapank, kes on praegu turutegija, teeks turgu ka Saku õlletehase aktsiatele, tõuseks tehase aktsiahind sama kiiresti kui Hansapanga aktsia omal,» märkis Hänni.

Saku õlletehase eelmise aasta puhaskasum oli 29,68 miljonit krooni, mis eelmise aastaga võrreldes oli vaid poolteist miljonit suurem.

Erastamisagentuur kuulutas Saku õlletehase aktsiate müügi välja eelmise aasta 27. märtsil. Müügile tuli 1,6 miljonit aktsiat nominaalväärtusega 10 krooni ja müügiväärtusega 25 krooni. Ekspertide hinnangul pidi Saku õlletehasesse investeerimine olema hea rahapaigutus.

Hetkel kuum