Roose sõnul soovis maksuprobleemide komisjon võrdsustada maksumaksja ja maksuhalduri õigused, kohustused ja vastutuse. Seni ei olnud maksuhalduril absoluutselt mitte mingisugust vastutust ja maksukorralduse seaduse muutmisega selles osas ka midagi paremaks ei läinud, märkis Roose.
«Kui maksuhaldur maksumaksjat mõnitab ja võtab tal näiteks raha pangast ära, siis ei vastuta maksuhaldur mitte millegi eest,» väitis Roose. Ta lisas, et seaduse muutmisega läks olukord hullemaks, muutudes veel rohkem ametnikukesksemaks.
Advokaadibüroo Tark & Co vandeadvokaat Aare Tark ütles, et hädavajalik on muuta maksualaste vaidluste ja vaidlustamise korda, kuid seda seadusemuudatustes ei tehtud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tark iseloomustas maksukorralduse seaduse muutmist iluvigade kosmeetilise parandamisega, sest mingit sisulist muutust tegelikult ei toimunud. Ta avaldas arvamust, et kui praegu kehtivate seaduste muutmisega ei suudeta kaitsta maksumaksjat, siis tuleb hakata koostama maksumaksjate kaitse seadust.
Enn Roose ütlusel on enamik seaduses tehtud muudatusi formaalsed. Maksuprobleemide komisjoni loomine oli üks katse tuua rahandusministeeriumi kaudu seadustesse sisse ka maksumaksjate huvid, rääkis Roose. Ilmselt ei ole seda võimalik aga ministeeriumi kaudu teha, sest ametnikud kaitsevad liialt palju oma huvisid, lisas ta.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Olev Raju sõnade kohaselt oli maksukorralduse seadust kavas parandada kaks korda. Eelmisel nädalal viidi seadus vastavusse äriseaduse ja teiste seadustega ning muudatuste paketist jäi välja maksumaksja huve kaitsev osa.
Raju ütles, et maksumaksja huve kaitsvat osa ei jõutud nii kiiresti juriidiliselt korrektselt ette valmistada. Me olime valiku ees, kas menetleme maksukorralduse seaduse muutmise seadust paar-kolm kuud või võtame osa muudatusi praegu vastu, selgitas ta.
Raju sõnul ei ole praegu maksumaksjate kaitsmise osas tõesti midagi muutunud. Aga sellest ei tasu ära ehmatada, sest need muudatused on kavas maksukorralduse seadusesse sisse viia, ütles Raju.
Raju avaldas lootust, et teistkordset maksukorralduse seaduse muutmist hakkab riigikogu arutama enne suve.