3. juuni 1996 kell 22:00

Telia vallutab Läänemere-turgu

«Oleme valinud Läänemere piirkonna oma koduturuks puhtärilistel kaalutlustel, kuna peame seda ühtseks majandustsooniks,» ütles Lars-Erik Åberg, kes vastutab Telias Põhjamaade turu eest.

Telia rahvusvaheline huvi ärkas pärast seda, kui Tele Danmarkile, Norra Telenorile ja British Telecomile kuuluv Telenordia alustas tegevust Rootsis. Selle puhul asutas Telia tütarfirma Norras ja Taanis, kus see on alternatiiviks kohalikule telemonopolile. Soomes on Telia tegutsenud poolteist aastat, kuid turu avatuse tõttu on seal tunduvalt raskem löögile pääseda.

Norras on Telia töötajate arv kasvanud aastaga 130ni ja tellimused 450 miljoni kroonini. Kui praegu on Telia käes 2 protsenti firmade välismaakõnedest, siis kümne aasta pärast tahab Telia hõivata 20--30 protsenti kogu turust ja saavutada käibeks 28 miljardit Eesti krooni.

Taanis on parlament teatavasti otsustanud telekommunikatsioonituru liberaliseerida alates 1. juulist. Selle kaasabil tahab Telia ka Taanis vallutada kümne aastaga kuni 30 protsenti turust.

Telia alustas Taanis tegutsemist 1995. aasta veebruaris ning selle ajaga on ta Tele Danmarkilt üle meelitanud paarsada klientfirmat. Rahvusvaheliste kõnede turust on Telia kätte läinud ca kaks protsenti Taani turust, kinnitas turundusdirektor Thomas Bramsen.

Baltimaades ja Poolas on Telia huvitatud teleinfrastruktuuri ülesehitamisest. Eestis kuulub Teliale koos Telecom Finlandiga 49 protsenti monopolfirma Eesti Telefon aktsiatest. Ka Eesti mobiiltelefoniturul on Telia tugevalt esindatud, kuna talle kuulub suurima mobiiltelefonioperaatorfirma Eesti Mobiiltelefon aktsiatest 24,5 protsenti.

Lätis ei pääsenud Telia Läti Telekomi osanikuks, vaid seal on vähemusosanikeks Cable & Wireless ning Telecom Finland. Läti suurimas mobiiltelefonioperaatorfirmas on Telia osanik samuti 24,5 protsendiga. Vaatamata litsentsile ei ole Telial seni erilist tegevust Leedus. Kuid Peterburis kuulub talle 12,5 protsenti sealse ainsa operaatorfirma North West GSM aktsiatest. Seal on välisosanikeks veel Telecom Finland ja Telenor. DI

Hetkel kuum