27. juuni 1996 kell 22:00

Tartu Piim kaebas maksuameti kohtusse

Kui Tartu Piim kaks aastat tagasi Tartu piimakombinaadi erastamisagentuurilt ostis, sai ta kaasa 23 miljonit krooni teadaolevaid võlgu. «Kui riik müüs meile ettevõtte, siis polnud tal ülevaadet selle tegelikust olukorrast ja polnud ka õiget bilanssi,» märkis Tartu Piima juhatuse esimees Maie Sööt.

Tema sõnul sai ostja pä-rast ostu-müügilepingu sõlmimist veel 7,5 miljoni krooni eest võlgu kaela.

«Pärast audiitorkontrolli ja revisjoni selgus, et meile on müüdud pankrotis ettevõte,» lisas Tartu Piima sekretär Helle Rätsep. Kiiresti võtsid pangad Tartu Piima suhtes selge hoiaku ja keeldusid laenu andmast.

Tänaseks on kaheksast piimaühistust koosnev Tartu Piim investeerinud ettevõttesse ligi viis miljonit krooni, tasunud 8,8 miljonit krooni piimakombinaadi laene ja 1,65 miljonit krooni intresse. Erastamishetkel võlgnes Tartu piimakombinaat tootjaile 14,5 miljonit krooni piimaraha, praegu on võlg vähenenud 7,5 miljoni kroonini.

Maksuametile võlgnes piimakombinaat erastamise hetkel koos intressidega umbes kolm miljonit krooni. Nüüd on võlad maksuametile koos intressidega kasvanud 19 miljoni kroonini.

Eelmise aasta 15. detsembril esitas Tartu Piim erastamisagentuurile uue äriplaani, milles taotleti osa ettevõtte bilansis oleva kinnisvara müüki. Uue äriplaani aktsepteeris ka maksuamet, kes andis Tartu Piimale 22. märtsil ajatatud maksegraafiku. Selle kohaselt oleks ettevõte pidanud alates järgmise aasta aprillist kaheksa aasta jooksul tasuma 12,8 miljoni kroonise põhimaksuvõla. Intresse lubati vähendada poole võrra ja nende tasumine pidi algama pärast põhivõla maksmist. Jooksvate maksude võlgnevuse pidi Tartu Piim maksuametile likvideerima selle aasta 1. augustiks.

Tartu Piima juhid on veendunud, et nad suudaksid hoonete müügi abil raskest olukorrast välja tulla ja maksuameti esitatud graafikust kinni pidada.

«Erastamisagentuur andis loa hoonete müümiseks alles 27. mail, kuid maksuamet oli kolm päeva varem peatanud enda kehtestatud maksegraafiku ja ähvardas meid pankrotiga,» ütles Maie Sööt.

«Oleme kaheksa miljoni krooni võrra vähendanud riigi poolt pankrotti lastud ja meile sohi korras maha müüdud ettevõtte kohustusi, nüüd tahab riik selle ettevõtte pankroti kaudu tagasi võtta ja lihtsalt maha raputada ka seitsme miljoni krooni eest piimavõlga,» rääkis Tartumaa piimaühistu liige Aigar Brett. Tema sõnul teeb riik hea tehingu, sest võidab 15 miljonit krooni ja «lollitab» piimatootjaid.

Tartu Piima vara on pandivaba, mistõttu pankroti väljakuulutamise puhul saab hoonete ja vara müügist saadava raha kõigepealt maksuamet.

Samal ajal on maksuamet esitanud Tartu linnakohtusse pankrotiavalduse Tartu Piima vastu. Maksuamet süüdistab Tartu Piima jooksvate riigimaksude tasumata jät- mises, mistõttu 24. mail tühistati maksuameti peadirektori Kalev Järvelille poolt varem kokkulepitud maksegraafik.

Maie Sööt on seisukohal, et Tartu Piima pankrotti ajamisest on huvitatud teatud poliitilised ja majanduslikud jõud, keda ta ei taha konkretiseerida.

Hetkel kuum