12. august 1996 kell 22:00

Võidul uus tuumikinvestor

Weimer Skogsteknik, kes lepingu kohaselt turustab Võidus valmistatud traktorihaagiseid ja metsaveotehnikat, on Võidule võlgu umbes kaks miljonit krooni. «Kui arvestada, et Võidu mullune käive oli kaheksa miljonit krooni, siis on võlgnevus väga suur,» iseloomustas tehase eelmise aasta veebruaris ostnud ASi Livoonia Holding tegevdirektor Virginijus Brilis.

Jefimov avaldas kahtlust, et Rootsi koostööpartner võib olla pankrotis ning võlga on väga raske kätte saada.

Jefimovi sõnul on leitud uusi turge. «Teeme tänavu Soome firmale Nokia proovipartiina viiskümmend lumepuhurit,» rääkis ta. «Läbirääkimised käivad ühe Rootsi ja ühe Norra firmaga, kes on huvitatud traktorihaagistest. Nad soovivad praegustest mitu korda suurema kandejõuga -- isegi üle kaheksatonniseid -- haagiseid.»

«Kui me mullu Võidu ostsime, oli Võidul riigivõlgasid neli miljonit krooni ja tehase bilansiline väärtus oli kolm miljonit krooni,» meenutas Brilis. «Seega oli ettevõte sisuliselt pankrotis. Praeguseks on võlgnevusi jäänud umbes miljon krooni.» Jefimovi sõnul on Võit varsti võlgadest prii.

Livoonia Holding müüs Võidu aktsiate kontrollpaki Maleksile aprillis. Brilis ja Jefimov ei soostunud avalikustama kontrollpaki suurust ega maksumust. Võidu juhtorganite eesotsas on mõlemad mehed: Jefimov on Võidu nõukogu ja Brilis juhatuse esimees. «Olime investeerijat otsinud tükk aega, enne kui leidsime partneriks Maleksi,» põhjendas Brilis aktsiate kontrollpaki müüki. «Meil olid suured investeerimis- ja tööhõivekohustused erastamisagentuuri ees. Samuti olime aasta jooksul investeerinud oma laseriprojekti kaks miljonit krooni. Minu eesmärk Võitu ostes oli ja on ka praegu, et Võidu baasil peab olema teadusmahukas, mitte metallimahukas tootmine.»

1992. aastal Tartus asutatud Maleks on tegelenud vahendustegevusega, kaubandusega, ehitusega.

Lasertehnoloogiaga tegeleb Võidus AS HTec, mille aktsiad jagunevad võrdselt Võidu ja Livoonia Holdingu vahel, ja mille juhatuse esimees on Brilis. Tema andmeil on HTec müünud paar eksimeerlaserit ja paari uue väljatöötlusega tutvuvad praegu potentsiaalsed ostjad Saksamaalt. «Käivitunud on uut tüüpi, CO2-laserite programm,» jätkas Brilis. «Teeme seda koostöös Venemaa suurima laserikeskusega, Lebedevi-nimelise füüsikainstituudiga Moskvas.»

«Kui saame lähemal ajal Saksamaalt tellimuse, käivitame tuleval kuul uue kõrgtehnoloogiaprojekti -- hakkame tootma mikrooptikat,» rääkis Brilis lähiplaanidest. «Meil on spetsialistid ning nüüdisaegne tehnoloogia ja seadmed.»

Hetkel kuum