22. jaanuar 1997 kell 22:00

Paberipurustaja väldib infoleket

Paberipurustajaid võib jaotada klassidesse kas võimsuse või salastatuse astmete järgi. Nendest teguritest sõltub ka seadme hind: väiksema võimsusega masinad, mis on võimelised korraga purustama vähema hulga lehti, saab kätte odavamalt. Parajat pakki läbi hekseldav paberihunt maksab ka rohkem. Nii on tänase hinnavõrdluse odavaim paberipurustaja Intimus 50, mis maksab vaid 1869 krooni, suuteline korraga purustama 4--5 A4 formaadis lehte. Kallimat sorti paberihunti Ideal 2600sse, mille eest küsitakse veidi vähem kui 15 000 krooni, võib korraga pista 20 sama suurt paberit. Esimest seadet on sobilik kasutada ühel või kahel töökohal, kus väga suurt purustamist vajavat paberihulka ei tekigi. Paberihundi tervishoiu seisukohalt on oluline jälgida, et masina võimsust üle ei ekspluateeritaks, sest liiga paksu paberipataka sissesurumisel ei suuda seade kõike purustada ning paber jääb lõiketerade vahele kinni. Kinnijäänud paberi ettevaatamatu väljakoukimine võib aga masina lõiketeri vigastada ning üha enam pabereid hakkab edasipidi kinni jääma.

Keskmise suurusega paberipurustajaid, mis suudavad korraga purustada 11--20 lehte, on paslik kasutada näiteks koopiamasina läheduses, kus tuksiläinud dokumendid võivad moodustada paraja rämpsuhunniku ning olla ka infolekke põhjustaja. On olemas veelgi suuremaid paberipurustajaid, mis likvideerivad kiiresti kuni 50 lehte korraga, kuid nende kasutamine on õigustatud erivajadustel ning pole mõeldud tavatöökohtadele, mistõttu ei esine selliseid mudeleid ka tänases hinnavõrdluses. Sama lugu on veelgi võimsamate infohävitajatega, mis lisaks mitmesajale paberilehele purustavad tarbetuid plastmasskassette ja diskette, millel leiduvat infot ei saa käsitsi katki rebida. Seejuures ei ole taoliste masinate salastatuse aste eriti kõrge, mistõttu konfidentsiaalseid dokumente seal hävitada ei soovitata. Enne sellise masina muretsemist peab hoolega läbi mõtlema, kas seda ka piisavalt koormata suudetakse.

Salastatuse astmete järgi jaotuvad paberipurustajad viide klassi, kusjuures väiksem number näitab suuremat paberitükki. Seega on 5. astme paberipurustaja mõeldud hävitama kõige konfidentsiaalsemat infot, olles seejuures ka kallim. 5. astme paberpurustaja jätab järgi tüki, mille laius on kuni 0,8 mm ja pikkus 13 mm ning tüki pindala on kuni 10 mm². Väiksemaid tükke tekitava masina eeliseks on seegi, et paberipuru mahub jäätmekasti enam ning kast ei täitu ülemäära kiiresti. 1. salastatusastme paberipurustaja jätab kuni 12 mm laiuse pika riba. Juba kolmanda astme paberipurustaja lõikab riba teistpidi tükkideks.

Neljal hinnavõrdluses osaleval paberipurustajal puudub uksega jäätmekast, mis teeb tihedal masina kasutajal elu ebamugavaks. Uksega jäätmekasti omaval paberipurustajal ei pea kasti tühjendades rasket purustussüsteemi ära tõstma ning sellega välditakse tolmu ja paberitükkide paratamatut sattumist põrandale.

Enamik tabelis olevaid paberipurustajaid on võimelised lõhkuma väikesi kirjaklambreid -- neid, mida klammerdajaga paberitesse lüüakse. Traadist kõverikuks keeratud kirjaklamber tuleb paberi küljest ära võtta. Kui pikemat aega selliseid kirjaklambreid masinas purustada, võib see rikkuda seadme efektiivsuse.

Hetkel kuum