4. veebruar 1997 kell 22:00

Halingal valitseb pankrotieelne vaikus

Jaanuari lõpu seisuga on Halinga Puu Pärnu maakonna maksuametile käibemaksu ja üksikisiku tulumaksu eest võlgu 1,7 miljonit krooni. Viivi Kase maksuametist ütleb, et Halinga Puuga oli maksuametil terve möödunud aasta raskusi. «Eelmise aasta aprillist hakkas nende suhtes kehtima võlgade maksmise graafik, millest nad ka kolm kuud korralikult kinni pidasid,» räägib ta. «Graafik tühistati 29. novembril, oktoobri alguses käisid Halinga Puu omanikud Ivan Lehmus ja Toivo Järvinen maksuametis seletuskirja kirjutamas, miks võlgu ei suudeta tasuda.»

Kase sõnul põhjendasid Järvinen ja Lehmus graafikust mitte kinnipidamist sellega, et vahepeal lahkunud Halinga Puu endine tegevdirektor Aime Hinnov ei informeerinud Järvineni ja Lehmust graafiku täitmise korrast. «Pärast seletuse andmist lubasid omanikud võla kohe tasuda, kuid maksuamet pole kuni tänaseni seda raha näinud,» sõnab Kase.

Halinga kaubakeskuse omanik AS Halinga Puu ehitasHalinga kolhoosi ehituskontori ümber kaubakeskuseks 1992. aastal. Firma rendib keskuses pinda hinnaga 60--100 krooni ruutmeeter, müügipinda on umbes 3000 ruutmeetrit. Praegu tegutseb keskuses üle 20 kaupluse, Hoiupank, restoran, juuksur ja kunstigalerii, kuus tühja boksi on välja rentimata.

Kaubakeskuse müüjad peletavad esmaspäeva keskpäeval igavust ajalehtede lugemisega. Äkki kustub ühes kaubakeskuse suurimas poes -- second hand'is ehk kasutatud riideid müüvas riidepoes -- valgus ja kasukates müüjad teenindavad kliente edasi küünlavalgel.

Second hand-kaupluse müüja leiab, et Halinga kaubakeskusel võiks olla perspektiivi, kui vaid suudetaks keskusesse leida häid kauplejaid. «Meie pood ei peaks olema praeguse koha peal, vaid võiks asuda tagapool. Praegu tundub, et Halinga kaubakeskuse keskpunkt on kaltsupood,» räägib müüja.

ASi Marimirt käsitööpoe müüja jutu järgi olid veel veidi aega tagasi kõikides boksides kaupmehed sees. «Praeguseks on mõned läinud pankrotti, teised jälle läinud kauplema sinna, kus ka kliente on.»

ASi Halinga Puu soomlasest omanik Toivo Järvinen viibib praegu Soomes. Järvinen on kantud kodakondsus- ja migratsiooniameti musta nimekirja ja teda ei lasta Eestisse kuni 2000. aastani. Halinga Puu tegevdirektor Raul Reidla sõnul pole Järvinen Soome mitte ähvardava pankroti eest maapakku läinud, vaid teda ei lasta maale seoses firma võlgadega maksuametile.

Second hand-poe anonüümseks jääda soovinud soomlasest omanik ütleb, et on vale seostada ASi Halinga Puu ja Halinga kaubakeskust. Kidakeelse riidekaupmehe jutu järgi ei tea ta aga midagi Halinga omanikest ja kummutab teiste kauplejate kuulujutud, nagu ta ise oleks Halinga Puu aktsionär. Soomlasest ärimees loodab, et kaubakeskuse olukord paraneb suvel, kui Halingal peaksid jälle hakkama käima soome turistid.

Halinga kunstigalerii direktor Virgina Luup ütleb, et galerii suletakse õige pea kuni Halingale uute omanike leidmiseni. Uutest omanikest Luup rääkida ei taha, ütleb vaid, et kõik on praegu kuulujuttude tasemel.

Hetkel kuum