10. märts 1997 kell 22:00

Ajakirjaturg kontsentreerub

Selle aasta 1. veebruarist annab AS Eesti Ajakirjade Kirjastus välja nelja ajakirja: Pere ja Kodu, Stiil, Eesti Naine ja Favoriit.

ASi Eesti Ajakirjade Kirjastus juhatuse esimees Margus Mets lausus, et sel aastal toovad nad turule kolm uut toodet -- kodusisustus-, meditsiini- ja tehnikaajakirja, kahe aasta pärast peaks kontsernile kuuluma üle kümne ajakirja.

Lõplik otsus uute ajakirjade projekti suhtes selgub Metsa sõnul lähinädalatel. Perspektiivis ei ole välistatud, et kirjastusega liituvad ka Postimehele kuuluvad ajakirjad Luup ja Kroonika, lausus Mets. Eesti Ajakirjade Kirjastus on teinud pakkumuse ka Meie Meele erastamiseks.

Soovi kaasata Eesti Ajakirjade Kirjastusse Soome kapital põhjendas Mets kolme argumendiga: neilt tuleks oskusteave, 13 miljoni kroonine investeering kahe esimese aasta jooksul ning 20 miljonit krooni järgneva kahe aasta jooksul. «See oleks kõige suurem investeering Eesti ajakirjandusse,» lisas ta.

Investeering läheks uute ajakirjade turuletoomiseks. Metsa sõnul kulub ühe projekti käivitamiseks vähemalt 5 miljonit krooni.

Lisaks ajakirjade väljaandmisele hakkab firma tegelema ka väiketrükiste väljaandmisega, mis on mõeldud firmadele ühekordse teenusena.

Praegu on kirjastuses tööl umbes 50 inimest, neist 30 on ajakirjanikud, kelle keskmine palk on 5000--6000 krooni. Firma aktsiakapital on 600 000 krooni, kuid Metsa sõnul tõuseb see aasta lõpuks 6 miljoni kroonini. ASi Eesti Ajakirjade Kirjastus prognoositav käive 1997. aastal on 20 miljonit krooni, ärikasum 1,4 miljonit krooni ning reklaamikäive 7 miljonit krooni.

Mets on kindel, et kahe aasta pärast on üksikajakirjade väljaandjad turult kadunud, kuna nad töötavad juba praegu kuni --33protsendilise rentaablusega. Ta lisas, et ükski ajakirjaprojekt ei tasu end ära, kui reklaam ei too kuus sisse vähemalt 100 000 krooni.

Kahe aasta pärast on turul kaks vähemalt kümmet ajakirja omavat kirjastajate gruppi, ennustas Mets. Suuremad eeldused selleks on tema sõnul Eesti Ajakirjade Kirjastusel ja Ekspressi grupil.

Ekspressi grupp on uute ajakirjadena turule toonud Kodustiili, Autoplussi, koomiksiajakirja ja golfiajakirja. Eesti Ekspressi kaasannetena ilmuvad praegu Anne ja Sinu Kroon. Praegu on Eestis umbes 30 ajakirja.

Hetkel kuum