17. märts 1997 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Jutud Euroopa rahaliidu edasilükkamisest hoogustusid, sest Saksa rahandusminister Theo Waigel ütles esmaspäeval intervjuus, et rahaliidu kriteeriumid on tähtsamad kui ajakava.

Waigel püüdis rahustada sakslasi tulevase euroraha stabiilsuse osas, öeldes, et nõrka eurot ei tule. «Kriteeriumid on olulisemad kui ajakava,» ütles ta.

Waigeli kommentaarid õhutasid turul kahtlust rahaliidu õigeaegse käivitumise osas ning kergitasid Saksa marga kurssi dollari ja mitme Euroopa valuuta suhtes. REUTER-BNS

Klaipedas hakkab suvel tööle Philip Morris Lietuva uus vabrik, mis toodab kuus miljardit sigaretti aastas. Uut vabrikut ehitavad rahvusvahelise konkursi võitnud väliskompaniid Skanska, Tecmen ja Siemens ning Leedu ehitajad.

Vabriku ehitus läheb maksma 38 miljonit dollarit. Kui uus vabrik hakkab tööle täie võimsusega, saab seal tööd 432 inimest. Klaipeda tubakavabrik tootis mullu 5,5 miljardit sigaretti. BNS

Tselluloosi hinnast

Soome Enso OY ja Metsä-Serla OY prognoosivad, et tselluloosi hind peaks maikuuks kerkima 10%. Hinnad võivad sügisel veelgi järsemalt tõusta, kui jätkub hoogne paberitarbimine.

Tselluloositonni hind peaks tõusma kevadel vähemalt 600 dollarile praeguselt umbes 520--540 dollarilt. STT-BNS

Maailmapanga president James Wolfensohn esitas uued panga reorganiseerimise ettepanekud, milles on plaanitud kulusid kärpida 122 miljoni võrra.

USA kongress ja mitmed panga liikmesriigid on kritiseerinud teravalt Wolfensohni ettepanekuid maksta 150 miljonit dollarit 500--700 pangatöötajale töölt lahkumise kompensatsiooniks.

180liikmeline panga juhatus peab plaani oma 20. märtsi koosolekul kinnitama. AP-BNS

Soome Neste on huvitatud oma aktsiate noteerimisest välisbörsidel lähiaastatel. Järgmine börs, kuhu aktsiatega minna, võiks olla London, ütles Neste tegevdirektor Jukka Viinanen.

Neste juhatus küsib aprilli algul toimuvalt aktsionäride üldkoosolekult luba aktsiaemissiooniks. Selle käigus võib Neste aktsiakapitali suurendada enim 98,5 mln marga võrra. STARTEL-BNS

Hetkel kuum