18. märts 1997 kell 22:00

Kolm Baltimaad ELi ukse taga

Leedu suursaadik Brüsselis Jonas Cicinkas peab reaalseks, et Leedust saab ELi täisliige ajavahemikus 2002--2005.

Praegu peab Leedu tähtsaimaks arendada ärisidemeid teiste Läänemere riikidega, kiirendada suurte riigiettevõtete erastamist ja edendada oma traditsioonilisi tootmisharusid, tekstiili- ja puidutööstust.

Euroopa Liidus näeb Leedu oma rolli selles, et suhteliselt väikese liikmesriigina olla teistele hea kaubanduspartner, arendada oma tööstust esialgu alltöövõtu kaudu ning lõpuks olla transiitmaana vahelüli ida ja lääne vahel ning ka Aasia riikide jaoks.

Lätis on valmis tootmisbaas, mis nõuab erastamist ja ajakohastamist. Lisaks traditsioonilistele tööstusharudele on loomisel moodne elektroonikatööstus ja telekommunikatsioon, ütles Läti suursaadik Brüsselis Juris Kanels, kes samuti loodab, et Lätist saab ELi liige esimese lainega aastail 2002--2005.

Lätist kujuneb tulevase Euroopa sõlmpunkt ehk oluline ida-lääne kaubanduslüli. Kuna ELi ja Venemaa vaheline kaubavahetus suureneb aastas kaheksa protsenti, siis seal näeb Läti oma sadamate ja maanteedega suuri transiidivõimalusi.

Euroopa komisjoni volinik sir Leon Brittan on nimetanud Eestit haruldaseks seguks Hongkongist ja Austraaliast, mis kummalisel kombel hästi funktsioneerib. Avatud majanduse ja suure dünaamilisuse tõttu kiireneb Eesti areng iga päevaga.

Seetõttu on loogiline, et ELiga läbirääkimisi ette valmistav suursaadik Clyde Kull loodab Eestit näha ELi esimeste uute liikmete seas. Investeerimiskliima parandamise seisukohalt peab Kull vajalikuks, et maareform oluliselt kiireneks.

Peale majanduslike ja julgeolekupoliitiliste põhjuste näitaks ELi liikmeks saamine Clyde Kulli sõnul veel seda, et Eesti pingutused ja reformid on kandnud vilja ning et Eesti kuulub jälle Euroopa perre.

DI ajakirjanik George Johansson tõdeb Baltimaade suursaadikuid intervjueerides: «Mitte et ma igatseks seda tohutut tööd, mis baltlastel ees seisab, kuid ma kadestan nende optimismi ja märksõnu «ambitsioon», «tulevikuusk», mida nüüdis-Rootsis enam ei kuule.» DI-ÄP

Hetkel kuum