18. märts 1997 kell 22:00

Õhukesed monitorid lähevad moodi

CeBIT on iga-aastane arvutirahva palverännak Saksamaale, ehk maailma suurima tiitlile pretendeeriv arvutimess -- veidi Saksa-keskne küll, aga iga aastaga veidi ingliskeelsem.

Igal juhul on see Euroopa mess, ja kuna üldlevinud seisukoha järgi peaks arvutitehnoloogia olema meil Ameerikast nii paar-kolm aastat maas, siis igati õige koht uute suundade ja toodete uurimiseks.

Euroopa-Ameerika ajavahe ei ole loomulikult mitte selles, kui võimsaid arvuteid siin või seal osta saab, vaid pigem selles, milleks neid kasutatakse. Näiteks võiks võtta sellise teema nagu teletöötamine -- miks peaksin ma minema tööle, kui töö võib tulla minu juurde.

Ameerikas on tänaseks ca 17 miljonit teletöötajat, Saksamaal tuleb kokku vahest poolteist miljonit. Aastaks 2000 ennustatakse aga Euroopas teletöötamise samavõrd laia levikut kui Ameerikaski -- meil kipub lihtsalt minema rohkem aega, enne kui me suudame midagi uut kasutusele võtta. Seekordne mess pakkuski kõige enam uusi rakendusvõimalusi.

Kui aasta tagasi toimunud arvutielu suursündmusel oli tõeliseks tõmbenumbriks mobiiltelefoni, elektronposti, faksimist, ajaplaneerijat, aadressraamatut, märkmikku jm seesugust ühendav kommunikaator Nokia 9000, siis sel aastal niisugust hitti näha ei õnnestunud.

Kui tookord näidati uusi tehnoloogiaid, mida võiks hakata pruukima, siis sellel aastal puudus see «uus asi», mida saaks kätte võtta ja uurida, see-eest aga oli palju vastuseid eelmisel aastal õhku rippuma jäänud küsimustele ehk kuidas neid «uusi asju» tulutoovalt pruukida. Kui Nokia9000 oli eelmisel aastal pigem luksusaparaat, siis täna on olemas vahendid selle sidumiseks firma infosüsteemiga, muuhulgas võiks mainida näiteks võimalust luua krüptitud sidekanal N9000 ja firmasisese võrgu vahele.

Kõige silmapaistvama trendina võiks nimetada õhukesi monitore, mis on tehtud sama tehnoloogiat kasutades nagu sülearvutite omad. Polnud vist ühtegi endast lugu pidavat firmat, kes oleks oma infoletis ruumi raisanud tavalise kobaka monitoriga.

Hetkel on selline monitor küll veel üsna kallis, aga hinnad on tasapisi langemas -- ja see peaks kindlasti tähendama ka sülearvutite hinna olulist langemist.

Hetkel kuum