26. märts 1997 kell 22:00

Eesti on viisavabaduseks valmis

Sinijärve sõnul on Eesti suurendanud piirivalvurite arvu, mis on osaliselt tingitud ka reisijatehulga suurenemisest kevadel. Ta ütles, et ainus pooleliolev töö on passiregistri koostamine, kuid see saab mai alguseks valmis.

Eesti Soome saatkonna konsulaarosakonna juhataja Marina Kaljurand sõnas, et Soome reisida soovijate maalepääsu hõlbustamiseks tuleks neil võtta oma passi turvakleebis, mida hakkavad jagama kõik kodakondsus- ja migratsiooniameti bürood. Ta ütles, et maist pääsevad ilma viisata Soome ka need Eesti kodanikud, kelle passis pole turvakleebist, kuid nende piiri- ja tollikontrolli läbimine võib venida.

Riivo Sinijärve andmetel jõuavad esimesed turvakleebised Eestisse 15. aprillil ja neid hakatakse kohe passidesse kleepima. Esimeses partiis on 100 000 turvakleebist, millele mais lisandub sama suur kogus. Eelmiseks nädalaks oli Sinijärve andmetel kodakondsus- ja migratsiooniameti büroodesse esitatud turvakleebiste taotlusi ainult 2000 ringis.

Soome välisminister Tarja Halonen kutsus eile Tallinnas eestlasi Soome reisima. Ta ütles oma ametlikus kõnes, et seoses viisavabadusega sõidab üle lahe kindlasti ka palju selliseid inimesi, kes pole varem sellele mõelnud.

Soome suursaatkonna töötaja, poliitiline nõunik viisavabaduse küsimustes Kirsti Päällysaho ütles, et Soomes turistidelt nõutav minimaalne päevaraha ulatub kuni 300 margani (800 krooni). Tema sõnul sõltub kohustusliku päevaraha suurus sellest, kas inimesel on ööbimiskoht või vastuvõtja.

Teisipäeval vahetas Eesti välisminister Toomas Hendrik Ilves Stockholmis Rootsi välisabiministri Pierre Schoriga Eesti ja Rootsi vahelise viisakohustuste kaotamise kokkuleppe noodi, Norra välisministriga kirjutatakse kokkuleppele alla 7. aprillil Oslos.

Hetkel kuum