31. märts 1997 kell 22:00

Norra suunab naftatulud börsile

Norra suurendab naftatootmist ja järelikult kasvavad ka naftamüügist saadavad tulud. Et tulusid mitte kohe ära raisata, vaid mõelda ka tuleviku peale, on Norra riik moodustanud naftatulu fondi. Seda haldab Norra riigipank ja selle suurus aastavahetusel oli 96 miljardit Eesti krooni. Prognoosi kohaselt on nelja aasta pärast fondi käsutuses juba ligi 1000 miljardit Eesti krooni.

13. mail tutvustab Norra rahandusministeerium projekti, kus oodatavasti esitatakse ettepanekud, kuidas fond, millel seni on lubatud investeerida ainult riigiobligatsioonidesse, hakkab oma varasid paigutama ka rahvusvahelistele aktsiaturgudele.

«Kui fond kasvab nii suureks, kui me planeerime, siis on loomulik, et hakkame kaaluma suurema tulususega investeeringuid, kui seda pakuvad väärtpaberid,» sõnas naftafondi haldur Kjell Storvik. Suur osa fondi vahenditest paigutatakse ilmselt Rootsi. Juba praegu on fondi summadest 14--20 protsenti investeeritud Rootsi riigiobligatsioonidesse, lisas ta.

Praegu käib Norras arutelu selle üle, kas riigipank peaks looma uue osakonna naftafondi raha haldamiseks või peaks see toimuma omaette fondide kaudu. DI

Hetkel kuum