20. aprill 1997 kell 22:00

Kas liitumisest on kasu?

On küllaltki palju sellised asju, mis teevad ettevaatlikuks. Esimene probleem -- kas ei teki teatavat ülenormeeritust. Oht on olemas. Teiseks -- vaba tööjõu liikumine -- kas see on pluss või miinus. Et ELi astumine investorite tulekut kiirendaks, ka selles ma isiklikult kahtlen. Kindlusetunnet on investoritel võib-olla natuke rohkem, aga need mängureeglid võivad neid mõneti ettevaatlikuks teha. Minule jääb natuke arusaamatuks, et ELi astumisega seotud majanduslikke plusse ja miinuseid ei taheta seni eriti lahata. Kõik on julgeoleku peale rajatud.

Venemaa oma poliitikat lähiaastail ei muuda. Ma ei arva, et kui me näiteks homme oleks Euroopa Liidus, siis kõik probleemid Venemaaga oleks lahendatud.

Oma erialast rääkides ei ole Euroopa Liit liberaalse vabaturu põhimõtetelt elektri ja gaasi osas eeskuju. Alles hakatakse sellele üle minema. Järsemad sammud on ära teinud ainult Inglismaa. Saksamaal kehtivad müügieeskirjad tuletavad sotsialismiaegu meelde.

Tollivabadus ja ühtne turg annavad meie ärimeestele siiski suuremad võimalused tegutsemiseks. Teisest küljest, mis puudutab direktiive, olen ma nõus, et ELis on neid liiga palju. Liiga üksikasjalikult on reguleeritud need kuulsad banaanikõverused, ameerika autotuled jne -- need on kõik asjad, mis tunduvad ka minule kui liberaalse maailmavaate pooldajale küsitavad. Selge, et me ei liitu ju homme ELiga, meil on ikkagi mõned aastad aega end paremini ette valmistada, pidada adekvaatseid läbirääkimisi Euroopa Liiduga ja kaitsta oma seisukohti.

Küsimus on ka Eesti maksupoliitikas. Ega siis investoril pole eriti asja Eestisse, kui meie investeerimiskeskkond ei ole vastav.

Kui Eesti suudaks säilitada oma liberaalset maksupoliitikat või seda isegi soodsamaks muuta, siis tuleb Eestisse investeeringuid. Aga kui Eesti on ELi liige ja meil on soodne investeerimiskeskkond, siis investeeringud tuleksid raudselt, see looks samuti uusi töökohti

Hetkel kuum