19. juuni 1997 kell 22:00

Järjekordne eksperiment

Meie praegusele valitsusele meeldib eksperimenteerida. Lisaks sealihale kaitsetolli kehtestamisele otsustas valitsus eksperimendi korras kõikjal Eestis, välja arvatud Tallinn ja mõni Harjumaa piirkond, vabastada tulumaksust ettevõtte põhivarasse tehtavad investeeringud.

Kui eksperiment õnnestub, siis kehtestatakse investeeringute maksuvabastus hiljem kogu Eestis, lohutas peaminister Mart Siimann pealinna ettevõtjaid.

Tulumaksusoodustus on peale mõne ministeeriumi väljaviimise idee teine valitsuse regionaalpoliitika põhialus. Arvan, et valitsus on oma regionaalpoliitika ehitanud üles valedele sammastele.

Regionaalset arengut soovitakse kiirendada Tallinna arengut pärssides. Järjekordsest eksperimendist jääb mulje, et Tallinnasse on investeeringuid tulnud piisavalt. Nii see ei ole. Tegelikult tuleks investeeringud vabastada tulumaksust kogu Eestis.

Regionaalpoliitikast, mis tugineb põhimõttele, et edendame maha jäänud piirkondades ettevõtlust hästi arenenud piirkondades ettevõtlust pidurdades, pole riigile tervikuna mitte mingisugust kasu.

Regionaalpoliitikat peaks valitsus alustama sellest, et tagab maapiirkondades korraliku telefonside, hoiab korras maanteed ja muu infrastruktuuri, talvel hoolitseb, et väiksemad sadamad ei jäätuks.

Oluline on ka, et kiiresti viiakse lõpule maareform. Maad erastades peab riik hea seisma, et erastataval maatükil oleks välja arendatud infrastruktuur. Samuti peab riik tagama, et maapiirkondades oleks võimalik saada kvaliteetset haridust ja arstiabi. Eelpool loetletud probleemide lahendamise asemel on valitsus regionaalpoliitika teostamiseks valinud aga kergema ja populistlikuma tee.

Hetkel kuum