5. august 1997 kell 22:00

Arvutada on vaja

Vahetult enne riigikogu suvepuhkusele minekut teatas Keskerakond, et nemad kavatsevad sügisel esitada riigikogule seaduseelnõu, mille abil kehtestatakse Eestis praeguse proportsionaalse tulumaksu asemel progresseeruv. Aitab küll, kaua me siin Euroopas üksi lolli mängime, viimane aeg on kehtestada astmeline tulumaks, sest muidu ei võta meid keegi Euroopa Liitu. Umbes nii põhjendasid keskerakondlased oma ideed.

Ma ei tea, et kuskil Euroopas oleks tulumaksuseadus alla saja lehe külje paks, toetas neid ka riigikogu rahanduskomisjoni esimees Olev Raju.

Jutt teistest riikidest ja nende tulumaksuseaduse lehekülgede arvust ei kõla piisavalt veenvalt selleks, et astmelise tulumaksu kehtestamist toetada.

Äripäeva arvutuste kohaselt kaotab riik tänu progresseeruva tulumaksu kehtestamisele aastas vähemalt miljard krooni. Arvutuste tegemisel on lähtutud eelmise aasta tuludeklaratsioonides toodud andmetest. Arvatavasti on aga kaotus suurem, sest paljud suurt tulu näidanud maksumaksjad hakkavad tuludeklaratsiooni kirjutama tegelikust tagasihoidlikumaid numbreid.

Hea meelega kõrvutaksin toimetuse arvutusi Keskerakonna omadega, kuid keskerakondlased pole mingeid arvutusi teinud. Tõenäoliselt nad neid ka ei tee, sest tegelikult polnud nende eesmärk ju mitte astmelise tulumaksu kehtestamine, vaid erakonna populaarsuse suurendamine. Sarnast võtet oma toetajaskonna suurendamiseks kasutas poolteist aastat tagasi ka Reformierakond, tulles välja ettevõtte tulumaksu kaotamise ideega.

Riigikogu liikmed, kui te muidu arvutada ei viitsi, siis tehke seda palun vähemalt enne seda, kui soovite hakata maksusüsteemi muutma.

Hetkel kuum