12. august 1997 kell 22:00

Maaklerite hinnangul on langus Venemaal ajutine

RTSi indeks kerkis aktiivselt möödunud nädala jooksul, mis suurepäraselt illustreerib börsivälise aktsiaturu käitumist. Aktsiahinnad on kasvanud, võimalik et Venemaa investorite raha juurdevoolu mõjul riigi võlakirjade (GKO) turult aktsiaturule. RTSi indeks kasvas nädalaga 11,6%. Venemaa kauplemissüsteemi nädalakäive ületas 0,5 mln USD võrra endise rekordilise taseme, mis oli saavutatud juuli alguses, mil käive oli 375 mln USD.

Suurim nõudlus oli blue chip'ide järele. Eelnimetatu võib anda tunnistust sellest, et turule on ilmunud uued suured investorid. Selle tulemusel saavutasid mitme likviidse aktsia hinnad uusi rekordeid, muuhulgas Lukoili aktsia, mis kerkis 19,3% 27,21/40 USDni, kusjuures LUKoili aktsia käive (64,2 mln USD) moodustas 15% Venemaa kauplemissüsteemi kogukäibest. Mosenergo noteeringud tõusid neljapäeval kuni 1,752--1,770 USDni, kuid lõpetasid nädala 1,69--1,71 USD tasemel, tõustes 9,6% võrreldes eelmise reedega.

Samal ajal Nojabrskneftegazi ja Niznevartovskneftegazi aktsiad möödunud nädalal langesid, kuna turule jõudis informatsioon nende kompaniide kavatsuse kohta korraldada täiendavaid aktsiaemissioone, et kustutada oma võlgnevusi riigi ees. Niisiis, kasvuliidriteks möödunud nädalal olid: Jukos +73,1%, Krasnojarskenergo +26,1%, Kamaz +25,0% ja Sverdlovenergo +20,1%. Suuremad langejad olid Niznevartovskneftegaz -8,2%, Svjazinform Samara -7,6%, Nojabrskneftegaz -4,6% ja Kondpetroleum -2,6%.

Kauplemispäeva lõpus reedel ja pärast RTSi sulgemist võis jälgida piisavalt aktiivset Venemaa aktsiate ja ADRide (American Depository Receipts) müüki. Peale selle, reede õhtul Dow Jonesi indeks langes 1,91%, mis põhimõtteliselt võiks ajendada Ameerika investoreid aktsiaid müüma. Kõik see oligi aluseks turu tehnilise korrektsiooni algusele reedel, ajal, kui müügimahud ei vähenenud, aga aktsiate noteeringud vajusid keskmiselt 1--3% võrra. Nädala lõpuks kujunes seega kasumivõtmiseks piisav hinnatase.

Esmaspäeval, 11. augustil jätkus aktsiate börsivälisel turul reedel alanud enamiku aktsiate kursside korrektsioon allapoole. RTSi indeks langes kauplemise lõpetamise momendiks 2,64% võrra. Samal ajal käibed Venemaa kauplemissüsteemis vähenesid. Tehingute kogumaht esmaspäeval oli 52 mln USD, millest enam kui 65% moodustasid tehingud blue- chip'idega: RAO EES (10,9 mln USD), Lukoil (enam kui 8 mln USD), Mosenergo (5,8 mln USD), Surgutneftgas (5,6 mln USD), Rostelekom (3,7 mln USD).

Teises järgus said müügiliidriteks Venemaa Hoiupanga aktsia (3,6 mln USD), Kamazi ja Elektrosila aktsiad (peaaegu 2 mln dollarit). Vabade rahaliste vahendite märkimisväärne maht (mida kinnitavad järjest suurenevad käibed Venemaa kauplemissüsteemis) sunnib investoreid kiirustama uute turupositsioonide avamisega järgnevate kasvuetappide ootel.

Lähtudes sellest arvavad eksperdid, et madalduva hinnakorrektsiooni sügavus, sõltumata selle kestusest, ei kasva väga suureks. Märkimisväärne toetus Venemaa ja Euroopa investorite poolt võimaldab oletada, et Venemaa aktsiatel on veel piisavalt arenguperspektiivi.

Hetkel kuum