18. august 1997 kell 22:00

Poola alkoholitööstus raskustes

Kui 1995. a toodeti Poolas ametlikult kanget alkoholi 153,9 miljonit liitrit, siis mullu valmistati ainult 126,9 miljonit liitrit. Alkoholitööstusest 83% on endiselt riigi käes. Aastal 1991 jagati riiklik monopolettevõte Polmos 20 piirkondlikuks Polmos-firmaks, millest üks on nüüdseks pankrotis. Üldjuhul läheb suurematel firmadel hästi, kuid väiksemad on raskustes alkoholitarbimise vähenemise tõttu. Osaliselt on selle põhjuseks hindade tõus, mis omakorda on tingitud kõrgetest maksudest. Poolakad tarbivad aastas umbes kaheksa liitrit kanget alkoholi.

Poola alkoholitööstuse suurimaks ohuks on aga salaviina import ja valmistamine. See on mõistetav, kuna naaberriikides on alkohol 30-40% odavam kui Poolas. Ekspertide hinnangul tuuakse aastas sisse umbes 30 miljonit liitrit salaviina, millele kaubaturistid lisavad veel 5--10 miljonit liitrit.

Venemaa järel on Poola Euroopa suurim kange alkoholi turg. Seal on kanda kinnitanud juba maailma suurimad alkoholivalmistajad ning nende turuosa kasvab pidevalt. Poola alkoholitootjad on mures, et kui riik astub Euroopa Liitu ja imporditollid kaovad, siis kodumaine tootmine hääbub, kuna see ei suuda võistelda suurte väliskontsernidega, mis kulutavad tohutult raha oma toodangu reklaamimisele. KL

Hetkel kuum