4. september 1997 kell 22:00

Sadamasõda USA ja Jaapani vahel?

Jaapan teatas 10protsendilisest ekspordi kasvust USAsse augustikuu 20 esimese päeva jooksul. Jaapani kaubandusülejäägi kasv ei tohiks USA valitsusele olla küll üllatuseks, kuid tõus varemloodetud ülejäägi languse asemel on tekitanud pingeid mõlema riigi valitsuste vahel. USA süüdistas Jaapanit diskrimineerivate tingimuste pärast Ühendriikide laevadele saareriigis ja ähvardas ultimatiivselt maksude kehtestamisest Jaapani laevadele oma sadamates. Samas tundub, et Jaapani pingutused ekspordi vähendamiseks ning selle asemel tarbimise suurendamiseks siseturul ei ole samuti vilja kandnud. Juuni-juulikuine sisetarbimine vähenes 0,7%, kuigi valitsus teatas varem sisetarbimise taastumisest. Igatahes on Jaapan majanduslikes raskustes, mis on põhjustatud peamiselt rahanduskriisist Kagu-Aasias -- piirkonnas, millega kaubavahetus moodustab umbes 40%.

Dollar liikus eile kitsastes piirides -- alustas Euroopas kursiga umbes 1,82 DEMi (14,56 krooni), tõusis seejärel umbes poolteise penni võrra ja ning langes õhtuks taas alguspunkti, s.o 1,82 margani.

Kuigi valdav osa analüütikuid eeldas, et diskussioonid Euroopa rahaliidu algustärmini suhtes on lõppenud, üritas Saksamaa valitsus kolmapäeval taas diskussiooni alustada. Sellele järgnesid erinevad interpreteeringud küsimuses, kas liidupanga president H. Tietmeyer rääkis võimalikust tähtaja edasilükkamisest või mitte. Tundub, et nii Saksamaa valitsus kui ka keskpank on huvitatud võimalikult kaua kestvast veesegamisest hoidmaks marga kurssi võimalikult soodsana.

Hetkel kuum