5. jaanuar 1998 kell 22:00

Thessalonikist saavad alguse põnevad retked

Kreeka suuruselt teine linn Thessaloniki on piisavalt väike ja loogilise planeeringuga, et end mõnusalt tunda ja mitte eksida -- enamik olulisi kohti, olgu tavernid või vaatamisväärsused, asuvad üksteisest jalutuskäigu kaugusel.

Kahel esimesel septembrinädalal veinifestivali pidav linn sobib keskpunktiks iseseisvatele retkedele nii Kreeka nukulikele saartele kui põneva ajaloopärandiga sisemaale. Muistse Thessalonikiga iseseisvalt tutvumiseks kulub ehk paar-kolm päeva.

Thessaloniki on turvaline, seetõttu ärge võtke endalt võimalust nautida öist linna, jalutades näiteks merekaldal piki Vas. Constantinou tänavat. Sumedal õhtul avastate, et sama teekonna on ette võtnud sajad linnakülalised.

Ootamatu elamuse saate, osaledes mõnes kirikus hilisõhtusel missal. Kui päeval ummistavad kreeka ortodoksseid pühakodasid turistid, siis õhtused ajad on kreeklaste päralt ja meeleolu sootuks erinev.

Linnaga tutvumist tasub alustada poolepäevase linnaekskursiooniga, mille hind on ca 8800 drahmi (176 kr). See sisaldab ka arheoloogiamuuseumi külastuse, mille eksponaatidest teavad giidid põnevaid legende rääkida. Ekskursiooni saab broneerida hotellist. Tavaliselt tuleb buss huvilistele majutuskohta järele. Kahetunnine öine ekskursioon maksab ca 11 000 drahmi (220 kr) (Kinissi büroost).

Tutvunud linna iidsete kirikutega, jõuate iseeneselegi märkamatult mere äärde, kus kõrgub linna massiivne sümbol Valge torn, mida eksponeeritakse uhkusega kõikvõimalikes linna tutvustavates materjalides. Torni ümbruses leiate hinnalt soodsaima valiku meeneid. Torni ja Aleksander Suure monumendi vahelisel alal on turistibusside peatuspaik, mistõttu isegi hilissügisel on koht ülerahvastatud. Valge torni kohvik oleks suurepäraseks vahepeatuseks, kui teil õnnestub leida vaba koht.

Uudistanud kala- ja Modiano turul, soovite kindlasti lisa senistele sisseostudele. Ostukirge on kõige otstarbekam rahuldada tillukestes kauplustes Tsimiski, Venizelou, Agias Sofia, Ermou, Mitropoleose, Egnatia ja M. Iossifi tänava piirkonnas.

Rannamõnudeks tuleb linnast välja sõita. Thermaikose lahe ääres vahelduvad väiksed kalurikülad liivarandadega. Kaardilt tasub otsida järgnevaid nimesid: Perea, Nei Epivates, Agia Triada, Nea Mihaniona, Epanomi, Nea Kirini, Asprovalta.

Väljasõite planeerides seadke esikohale retk Meteorasse, 10. sajandist mäekülgedesse ehitatud kloostritesse. Need asuvad ca kahe bussisõidutunni kaugusel Thessalonikist. Teel möödute Olümpuse mäest. Ärge unustage foto- või videokaamerat! Meteora mäemügarikud vormide mitmekesisuses sunnivad end jäädvustama.

Kloostrites tutvustavad väljapanekuid ja oma elu rõõmsameelsed mungad ja nunnad ise. Nagu ikka, ei pääse sinna paljastatud õlgade ja lühikeste pükstega. Naised saavad ukselt vajadusel lohvaka seeliku katmaks jalgu või pikki pükse.

Unikaalne on Emose poolsaar ja Athose mägi, kus 1060. aastast asub iseseisev mungariik, mille külastuseks tuleb Kreeka välisministeeriumist taotleda luba. Õiguse astuda pühale pinnale saavad vaid mehed. Reisibüroo poolt korraldatavaks laevaekskursiooniks piki rannikut pole luba vaja, sellele pääsevad ka naised.

Hetkel kuum