8. märts 1998 kell 22:00

Paljutõotav majandusseis

Reedesest Äripäevast selgub, et au-tosid müüakse Eestis rohkem kui eelmisel aastal. Ehkki mulluste tippkuudeni, kui müüdi kuni 1300 autot, on veel pikk maa, on aasta alanud paljutõotavalt -- müüginumbrid on suuremad kui mullu.

Äripäev leiab, et tulevikku võib optimistlikult vaadata. Autode müüginumbrid on ainult üks näitaja paljudest, mis viitavad sellele, et majandus areneb hoogsalt.

Nii nagu ei täitunud ennustus autode müügi pidurdumisest, ei täitu tõenäoliselt ka prognoosid, mis laenuintressidele jätkuvat laespüsimist kuulutasid. Peatselt võib oodata laenuintresside langust.

Investoritel on veidi säravamad väljavaated. Võib arvata, et börsil toimub midagi sarnast nagu möödunud kevadel, vast ainult veidi väiksemates mastaapides. On ju investor muutunud ettevaatlikumaks ja pessimistlikumaks.

Sügiseses börsikrahhis said n-ö haiget siiski vaid üksikisikud, majandus tervikuna oluliselt ei kannatanud. Suurem osa ettevõtteid alustas aastat kasvavas tempos. Palgatõus pole pidurdunud ja inimeste ostujõud seega pole vähenenud.

Praegu võib prognoosida, et tänavune aasta tuleb edukas nagu eelminegi. Autoostu indikaator on traditsiooniliselt aprillikuu, kui peaks saabuma suve-eelne sõidukisoetamise buum.

Liisinguprotsent on samas suurusjärgus kui möödunud aastal. Ehitus- ja kinnisvarafirmadele ennustati pärast börsikriisi kokkuvarisemist. Ei paista ka seda kusagilt. Inimesed on saanud oma õppetunni ja enam ei viida eluasemelaene börsile.

Ajalehtede reklaamikäibed kasvavad. Suur osa on personaliotsingureklaamil. See annab mõista, et firmadel läheb hästi.

DEMi libor langeb, langemas on ka pankadevaheliste üleöölaenude intress. Ühispank tegi suurepärase road-show, GDRide emissioon oli edukas, panga omakapital suurenes 710 miljoni krooni võrra.

See kinnitab selgelt rahvusvaheliste turgude huvi Eesti aktsiate vastu. Enesekindlust lisaks veelgi, kui Hansapank otsustaks samuti kevadel emissiooni teha.

Ameeriklased on toibunud Kagu-Aasia kriisist. USA aktsiate hinnad tõusevad. Kui Kagu-Aasias suudetakse probleemid täielikult ületada, on ka Eestisse kergem välisraha saada.

Niisiis julgeb toimetus prognoosida asjade positiivset arengut. Börs hakkab tasapisi tõusma, intressid langevad, liisingutegevus hoogustub.

Hetkel kuum