26. märts 1998 kell 22:00

Sotsiaalmaks võib lõhestuda

Tööandjad ja töövõtjad avaldavad valitsusele survet peatada sotsiaalmaksu seaduseelnõu arutelu riigikogus.

Ettevõtjad muretsevad, kes hakkab maksma töötajale esimese 14 haiguspäeva raha, ja kui seda teeb tööandja, siis kas valitsus alandab ravikindlustusmaksu.

Tööandjate keskliidu tegevdirektori Henn Pärna arvates võiks 14 haiguspäeva tööandjale maksta jätmisele üle minna alles 1999. a algul ja ravikindlustusmaksu määr võiks väheneda 11,5 protsendini.

«Meie ettepaneku järgi võiks sellisel juhul olla maksukoormus jaotatud järgmiselt: 10,5% maksab tööandja ja 1% töövõtja,» lisas Pärn.

Tööandjate keskliit soovib ka kohta riiklikus ravikindlustusnõukogus, et jälgida raviraha kasutamist.

Ametiühingute keskliidu esimees Raivo Paavo sõnas, et valitsus peab enne otsustama, mis saab sotsiaalmaksu ravikindlustuse osast. Nii tööandjad kui -võtjad soovivad selle jätta haigekassa koguda. Pensionimaksu maksuametile üleandmise vastu pole neil midagi.

Valitsus on vihjamisi pakkunud, et ravikindlustusmaksu vähendatakse 1%, kui tööandja võtab 14 päeva haiguslehed enda maksta.

Eile ütles rahandusminister Mart Opmann, et tööstusharudes, kus töötab palju lastega naisi, on maksu vähendamine õigustatud.

Valitsus peab oma seisukoha võtma järgmise nädala alguseks. Valitsusdelegatsioon, tööandjad ja töövõtjad kohtuvad uuesti 9. aprillil.

Hetkel kuum