15. aprill 1998 kell 22:00

Turumüüjad piiramise vastu

Eilsest kehtiv kord jätab töötuks sajad turumüüjad

Eilsest kehtiv turgudel ja tänavatel kauplemise eeskiri, mis keelab kauplemise tööstuskaubaga, tekitab turumüüjate sõnul segadust ja kaotab paljude kauplejate töökoha.

«Me kardame oma töökohtade pärast,» ütles turul sigarette müüv Silvia Laikre, kes samuti oma allkirja andis. Karmi eeskirja kehtestamise tõttu võib Kadaka turul töökohast ilma jääda kuni 200 inimest, kellest enamik on muulased.

Tallinnas Kadaka turul suleti üleeile kõik tööstuskaupadega kauplevad kioskid. Eile olid üksikud kioskid taas avatud, sest turu omanik olevat müüjatele andnud loa edasi kaubelda.

Silvia Laikre sõnul on müüjatele praegu antud luba sigarette müüa, kuid pole teada, kui kaua selle korra järgi kaubelda saab.

Nõmme turul pole uue eeskirja tõttu suletud küll ükski kiosk, vaid kassetid ja sigaretid on lihtsalt müügilt ära korjatud. Müüja Kaja Kopli sõnul võib olukorda nimetada katastroofiliseks.

Nõmme turul suitsulihatooteid müüva Anne Steinmanni sõnul valitseb nii ostjate kui ka müüjate hulgas praegu segadus ja selgusetus. Tema sõnul pole siiski eeskirja täitmist veel keegi kontrollimas käinud.

Majanduspolitsei vaneminspektor Eero Kosk ütles, et politsei ei korralda lähitulevikus ulatuslikke reide turgude kontrollimiseks. Kose sõnul jääb politsei äraootavale seisukohale seni, kuni õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli annab oma hinnangu eeskirjas toodud keeldude seaduslikkusele.

Keeldusid peavad ebaseaduslikuks mitmed kohalikud omavalitsused ja nemad on saatnud õiguskantslerile ka vastava arupärimise.

Paistab, et vähemalt esialgu püütakse turgudel uut korda järgida, ütles Kosk. «Käisin hommikul ühelt turult läbi ja sealne kassetiputka oli küll kinni pandud,» rääkis ta.

Tallinna hinna- ja konkurentsiameti juhataja Aave Põdra sõnul kavatsetakse lähitulevikus põhjalikult kontrollida kõiki turge. Põdra sõnul pole linnavalitsus ühelegi turule andnud eriluba eeskirjaga keelatud kaupa müüa.

Eeskirja rikkumise eest võib kauba müüjale määrata rahatrahvi kuni 200 päevapalga ulatuses (7200 krooni) ja keelatud kaupa müüva firma omanikule kuni saja päevapalga ulatuses (3600 krooni).

Hetkel kuum