18. mai 1998 kell 22:00

Vene turul puhkes paanika

Riia börsi kauplemiskäive langes esmaspäeval alla 100 000 lati ning ka RICI kukkus 0,75% võrra. Unibanka tegi küll suurima käibe, kuid langes kahe santiimi võrra. Unibanka vastu on investorite huvi pisut vähenenud ning maaklerid ennustavad, et see võib kaasa tuua hinna edasise languse. Ka Komercbanka langes jälle alla 2 lati. Maaklerite arvates tekitab Läti jaoks kindlasti probleeme Vene turu kukkumine, mis hoiab investoreid arenevatest turgudest eemal pikema perioodi vältel.

Vilniuse börsil jätkus pangandusaktsiate kiire langus. Hermis kaotas üle 4%, kuna Vilniuse pank piirdus 1,11% kaotusega. Ülejäänud põhinimekirja aktsiad näitasid käivet vähe, suurimaks tõusjaks oli 0,56%ga Snaige. Kauplemiskäive vähenes võrreldes eelmise nädala hiigelkäivetega. Maaklerite sõnul peaks turg sel nädalal olema põhiliselt stabiilne, sest turule laekuvad 4 kuu tulemused, mis tõstavad investorite huvi üksikute aktsiate vastu.

Vene aktsiaturule andis esmaspäeval selge suuna kuulujutt rubla võimalikust devalveerimisest. RTS-indeks langes peadpööritava kiirusega ning kauplemiskäive oli suhteliselt tugev. Maaklerite sõnul domineerisid turul kohalike investorite short-müügid ning tegu oli tõelise paanikaga. Välisinvestorid peavad Vene turgu juba mõnda aega ääretult riskantseks ning hoiduvad seetõttu igasugusest aktiivsusest praegusel üpris keerulisel perioodil. Stabiliseerumisest lähipäevil rääkida pole ilmselt veel mõtet.

USA turud jätkasid esmaspäeva hommikupoolel langust. Tänase Fedi vabaturukomitee istungi eel ollakse ettevaatlikud hoolimata sellest, et turgude panus on tehtud kindlalt intressimäärade püsimisele senisel tasemel ning vastupidist kardavad vähesed. Eeskätt mõjutab selline närviline õhkkond volatiilsemaid tehnoloogiaaktsiaid, mis koos naftaaktsiatega olidki languse põhilisteks eestvedajateks.

Hetkel kuum