2. juuli 1998 kell 22:00

Dow taas üle 9000 punkti

Riia börsil taaselustusid neljapäeval mured kaubandussuhete üle Venemaaga. Üheks põhjuseks võib pidada seejuures Venemaa otsust kahekordistada Läti transiidi raudteetariife, mis on löök valusasse kohta. Oma mõju Läti aktsiatele on ka Tallinna börsi jätkuval langusel ning Läti maaklerid süüdistasid languses taas Eesti panku, kes tormavad koduse languse järel Läti aktsiaid müüma. Unibanka ja Staburadze olid liideraktsiatest suuremate langejate seas. Tähelepanu äratasid ka kaks suuremat turuvälist tehingut Balta aktsiatega.

Vilniuse börs kukkus neljapäeval veelgi ning investorid eelistasid esimese suurusjärgu tähtedele teise e?eloni aktsiaid. Väheste tõusjate seas olid investorite hulgas suurt populaarsust koguv, riigi suuruselt teine õlletehas Svytyrys ja üldkoosoleku järel esmakordselt kauplemisse lülitatud Leedu Energia. Viimane koguski põhitähelepanu ning tõusis 4,9 litilt tavapärasele 5 litile.

Vene rahandusministeeriumi GKO oksjoni ebaõnnestumine viis aktsiate hinnad RTS-süsteemis juba hommikupoolel kiirele langusele, ehkki kauplemiskäive oli suhteliselt tagasihoidlik. Välisinvestorite usk Vene rubla püsimisse on kiirelt kadumas ning koos usuga Vene majanduse stabiilsusesse langevad ka aktsiate hinnad.

USA turgudel tõi kolmapäev kaasa aktsiahindade jätkuva tõusu. Investorite lootused on rajatud sellele, et Jaapani valitsus võtab kolmandas kvartalis kasutusele jõulisemad meetmed kriisis vaevleva majanduse elustamiseks. Tugev Jaapan aitaks parandada ka teiste regiooni riikide lagunevat majandust. Fedi otsus jätta intressimäärad muutmata polnud kellelegi üllatuseks, sest kõik märgid näitavad majanduskasvu aeglustumist ja tagasihoidlikku inflatsiooni, ning see võtab Föderaalreservilt relvad käest. Dow tõusis taas ülespoole 9000 punkti piiri ning ka Nasdaq liikus rekordtasemetele üpris ligidal.

Hetkel kuum