2. juuli 1998 kell 22:00

Rakvere lihakombinaadi seis halveneb

«Viimasel ajal oleme maksnud veiseliha eest 1,4 miljonit krooni kuus enam, kui eelarves plaanitud,» põhjendas Maspanov. «Nii suurte hinnakõikumistega me eelarvet tehes ei arvestanud.»

Maspanovi sõnul jätkub veiseliha kokkuostuhinna tõus ka järgnevatel kuudel ja see seab raskustesse kõik Eesti lihatööstused.

Valga liha- ja konservitööstuse direktor Elmut Paavel ütles, et Eestis toodetud veiseliha hind on aastaga tõusnud kümnendiku võrra. «Kuna kohapealsest lihast ei jätku, peab Rakvere kombinaat ehk tõesti kallist liha sisse ostma,» kostis Paavel.

Paaveli kinnitusel ei mõjuta veiseliha kokkuostuhinna tõus Valga lihakombinaati, sest samal ajal on sealiha kokkuostuhind langenud 15 protsenti.

«Rakvere lihakombinaadil on veiselihal tooraines suur osa ja hinnatõus võis tõesti neile kahjumi tekitada,» lausus ASi Karree juhataja Kalev Villem.

Peeter Maspanov nimetas Rakvere lihakombinaadi kahjumi tekkimise ühe allikana ka Riias ostetud sealse lihakombinaadi Rigas Miesnieks saneerimiskulusid. Rigas Miesnieks sai viie kuuga 17 miljonit krooni kahjumit. Maspanovi sõnul on Rakvere lihakombinaat plaaninud küll Riia lihakombinaadi aasta lõpuks nullkasumisse viia, kuid ilmselt ei suudeta seda teha.

Rakvere lihakombinaadi kasumiprognoosi järgi peaks ettevõte jõudma jooksvasse kasumisse juunis. Pingutame praegu, et nulli jõuda, kommenteeris Maspanov. Rakvere lihakombinaadi tänavune kasumiprognoos on 27 miljonit krooni. Praegu on ettevõte oma kasumiprognoosist maas.

Lihakombinaadi kasumiprognoosi muutmine sõltub Maspanovi sõnul sellest, mille arvel finantseerib ettevõte oma kulutusi tootmise kooskõlla viimiseks Euroopa Liidu nõuetega. Rakvere lihakombinaadi hinnangul kulub ettevõtte vastavusse viimiseks euronormidega umbes 20 miljonit krooni.

Hetkel kuum