16. juuli 1998 kell 22:00

Tartoili pankrotivara on müüdud

Kütusefirma Tartoil pankrotivara müügist teenitud 550 000 krooniga suudetakse katta vaid väike osa võlausaldajate nõuetest ja see raha kulub maksuvõlgade tasumiseks. Villu Tragoni sõnul saab põhiosa võlausaldajatele tagasimakstavast summast pankrotihagi esitanud riigi maksuamet. Osaliselt hüvitatakse pankrotivarast teenitud summaga ka sotsiaalameti ja pensioniameti nõuded. Kui suur summa sotsiaal- ja pensioniametile välja makstakse, selgub pärast viimaste jaotusettepanekute laekumist 18. juulil.

«Lõplikud jaotusettepanekud tehti juba kevadel, kuid siis ilmnesid mõned numbrilised eksimused, mis tuli ära parandada,» selgitas Tragon. Ta lubas, et kui lõplik jaotusettepanek on kinnitatud, alustab ta kohe võlgade väljamaksmist.

Tartoili vastu on esitatud võlanõudeid kuni seitsme miljoni krooni eest.

Maksuameti algatatud pankrotimenetluses rahandusministeeriumi varasemat 40 miljoni kroonist nõuet ei puudutatud, rääkis Tragon. Rahandusministeerium on nõudnud Tartoililt 40 miljoni krooni tasumist, mille kütusefirma laenas valitsuselt kütuse ostmiseks Venemaalt.

Mart Mandel ütles, et Tiit Vähi valitsus lubas Tartoilile tõepoolest 40 miljonit krooni laenata, kuid Eesti Pank maksis raha otse Venemaale.

«Sisuliselt nõuti meilt tagasi raha, mida me pole saanud,» lausus Mandel. Rahandusministeerium pole suutnud oma võlanõuet seni piisavalt põhjendada.

Riigikontroll Tartoili juhtide tegevuses kuriteo tunnuseid ei avastanud ja ühelegi Tartoili endistest juhtidest pole süüdistust esitatud. Tartu linnakohus kuulutas Tartoili pankroti välja 1996. aasta augustis.

Hetkel kuum