2. september 1998 kell 22:00

Ühispanga garantii pole Nestele enam piisav

Neste on saatnud ühele Eesti kütusefirmale teate, et ta ei tunnista Ühispanga garantiid kütuseostul.

«Kust teil selline informatsioon on,» reageeris Neste Eesti ASi finantsjuht Indrek Kaju esmalt küsimusele, miks Neste Ühispanga garantiid ei tunnista. «Kirjad firmade vahel ei ole mõeldud ajakirjanduses kommenteerimiseks,» lisas ta.

Kütuseringkondadest kinnitati Äripäevale, et Neste reaktsioon sai alguse ASist Eriõli, kes viivitas Nestele ostetud kütuse eest tasumisega, mispeale pöördus Neste pangagarantii väljastanud Ühispanga poole. Kuna aga ka Ühispank ei kiirustanud raha Nestele üle kandma, otsustas Neste Ühispanga garantiid mitte tunnistada.

«On firma, on pank, on garantiikirjad, aga sellist rida kokku panna ei saa,» vastas Kaju.

Ühispanga asepresident Janek Mäggi kinnitas, et kütusefirma maksetähtaja ületamisel nõudis Neste koheselt Ühispangalt raha. Me soovitasime aga Nestel veel kliendile võlgnevust meelde tuletada, enne kui nõue meile esitada, lausus Mäggi. «Ei ole mõeldav, et kui läheb laenutähtajast üks päev üle, hakkame kohe maksejõulise ettevõtte vara müüma,» lisas ta.

«Meil on üks asi siin pooleli, aga seda on vara kommenteerida,» lausus Eriõli juhatuse esimees Ando Raud. Ta kinnitas, et Eriõli omanike teine firma AS Õliekspress kasutas Nestelt kütuse ostmisel Ühispanga garantiid. Õliekspress ei ole juriidiliselt Eriõliga seotud, aga firma varustab kütusega Eriõli tanklaketti, mille kaubamärk on Oilstop.

«Ühispank ei täitnud oma kohustusi nii kiiresti, kui meie soovisime,» tõdes Indrek Kaju. «Aga praeguseks on probleem lahendatud, selle võib kanda pankade liitmisest tulenenud Ühispanga siseste kommunikatsioonihäirete arvele,» lisas ta. See on asjade loomulik käik, et kui teine pool ei tegutse piisavalt kiiresti, püütakse talle survet avaldada, selgitas Kaju.

«See on üleüldine Neste poliitika, kuuldavasti on Soomest tulnud kõva käsk raha Eestist kokku korjata,» põhjendas Ando Raud Neste seatud karmimaid tingimusi. Tema väitel on kütusefirmade võlgnevuse suurenemine Nestele tingitud Eesti pankade laenuintressi kallinemisest. Seetõttu on bensiini ostjatel kasulikum maksmisega viivitades tasuda kümnepäevase maksetähtaja ületamise eest viivist, selle asemel et kasutada laenuraha maksete tähtajalisel tasumisel, lausus Raud.

Kaju sõnul ei saa ta seda väidet kinnitada.

Neste Soome emafirma rangemaid nõudmisi põhjendatakse muutustega, mis toimuvad kontsernis pärast Soome riigi otsust ühendada Neste riikliku energeetikakontserniga Imatran Voima, mille tulemusena tekib energiakontsern Fortum.

Ando Raud märkis, et üks põhjus karmima garantii nõude esitamiseks võib olla ka Neste kurb kogemus ühe Eesti suure kütuseostjaga, kel oli garantii juuni algul pankrotistunud Maapangalt.

Maapangaga seotud allika sõnul oli Maapanga 10 miljoni kroonise garantiiga kütuse ostja Tartu kütusekontsern Favora, kes pole alates panga sulgemisest Nestest kütust ostnud.

«Ma ei saa ka seda kinnitada,» lausus Indrek Kaju.

Hetkel kuum