6. september 1998 kell 22:00

Venemaale Euroopa mudel

ELi välisministrid lõpetasid eile oma kohtumise Salzburgis, ilma et oleksid Venemaale majanduskriisi lahendamiseks pakkunud rahalist abi või mööndusi välisvõlgade teenindamisel.

Uudne oli aga ministrite üleskutse reformida Venemaa majandus ilma radikaalse ?okiteraapiata, arvestades riigi vaeseima elanikkonna huvidega.

«Me ei saa üleöö kehtestada turumajanduse printsiipe, mille juurdumiseks läänes kulus kaks sajandit,» ütles Prantsuse välisminister Hubert Vedrine.

«Usume, et Venemaa ei naase käsumajandusse, vaid jätkab strukturaalseid reforme üleminekuks sotsiaalsele turumajandusele,» seisab ministrite ühisavalduses.

Muutus retoorikas kõneleb lääneriikide kartusest, et Venemaa süvenev majanduskriis võib riigis vallandada sotsiaalsed rahutused.

Maailma seitsme juhtiva tööstusriigi esindajad otsustasid aga laupäeval, et hakkavad Venemaa kriisi arutama uue valitsuse moodustamist ära ootamata. Sekkumisest hoidumine suurendaks riski, et Venemaa langeb tagasi 90. aastate alguse hüperinflatsiooni.

Augustis kasvas Venemaa inflatsioon 15%, mis on suurim tõus 1995. a jaanuarist alates. Juulis oli inflatsioon vaid 0,2%. Importkohvi ja tee hinnad on aga tõusnud 84%, suhkru hind üle 60%.

Rubla on kolme nädalaga odavnenud 62%. Reedel kukkus rubla ametlik kurss Moskva pankadevahelisel valuutabörsil ligi 20% võrra 16,99 rublale dollari suhtes.

Eile ütles Venemaa asepeaminister Boriss Fjodorov, et pooldab kauplustes ja ettevõtetes välisvaluuta kasutuselevõttu rubla kõrval. Samasugust süsteemi kasutas Venemaa hindade määramiseks ka 1992--93. a hüperinflatsiooni päevil.

Tänaseks on Venemaa president Boriss Jeltsin kokku kutsunud parlamendifraktsioonide ümarlaua, et otsida veel kord väljapääsu riiki laastavast poliitilisest ja majanduslikust ummikseisust.

Seejärel peaks duuma teist korda hääletama Viktor T?ernomõrdini peaministri kandidatuuri, mis esimesel hääletusel ülekaalukalt läbi kukkus. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum