13. september 1998 kell 22:00

Hansapanga aktsia muutub riskantseks

Viimane kuu näitab ilmekalt, et erinevat ja vastukäivat informatsiooni annavad nii potentsiaalsed Hansapanga tuumikinvestorid kui tegevjuhtkond, märkis Ühispanga kapitaliturgude spetsialist Aivo Kangus. Väikeinvestoril on nagunii vähem informatsiooni kui strateegilistel investoritel, kellel on oma esindaja panga nõukogus. Olukorras, kus 90% informatsiooni kontrollib tuumikinvestor, on väikeinvestoril väga raske oma investeeringut kontrollida. «Väikeinvestori jaoks on tunduvalt riskivabam investeeringust loobuda,» lisas Kangus.

Handelsbanken Aktorise maakler Jelena Normak lausus, et kui seni ei olnud kellelgi Hansapangas kolmandikuni ulatuvat osalust ja väikeaktsionäridel oli üldkoosolekul võimalik koopereerudes otsustes kaasa rääkida, siis nüüd on suuraktsionäril võimalik otsuseid blokeerida.

Eriti suureks muutub see risk juhul, kui suunatud emissioon läheb Swedbankile, kelle osalus läheneks siis juba 50 protsendini. Swedbankile kuulub Hansapangast praegu umbes kolmandik ja S-E-Bankenile veidi alla 20%.

Kangus lausus, et kui täiendavad 14 mln aktsiat saab Swedbank, toimuvad tõenäoliselt muudatused Hansapanga juhtkonnas või piiratakse juhtide senist tegutsemisvabadust.

S-E-Banken on lubanud jätta Hansapanga juhtkonnale täieliku tegutsemisvabaduse.

S-E-Bankeniga on Hansapangal ka koostöökogemus ning oma strateegialt on ta Hansapangale äripangana lähedam kui jaepangandusega tegelev Swedbank.

Hansapanga juhatuse liige Erkki Raasuke ütles, et Swedbank püüab Rootsis saada lähemaks ka ettevõtetele ning nende huvi Balti regiooni vastu on seotud äripangandusega. Raasukese sõnul ei too strateegilise investori lisandumine kaasa muutusi Hansapanga tegevusstrateegias. «Emissiooni eesmärgiks on tehing, mis looks olemasolevatele aktsionäridele võimalikult suurt lisaväärtust,» lausus Raasuke.

Normak märkis, et Hansapanga aktsiate vabalt kaubeldav osa on aktsiate turult kokkuostmise tõttu juba praeguseks oluliselt vähenenud ja suunatud emissioon asja ei paranda. Analüütikute hinnangul hakkab Hansapanga aktsia hind ka senisest enam kõikuma.

Emissiooni eelläbirääkimisi peab investeerimispank Merrill Lynch International. Hansapanga nõukogu koosolek toimub 17. septembril. Börsil on Hansapanga aktsiatega kauplemine peatatud kuni kavandatava aktsiaemissiooni tulemuste selgumiseni. Esmaspäeval koguneb börsi noteerimiskomisjon erakorralisele koosolekule arutamaks, kas Hansapanga aktsiatega kauplemise peatamisega ei rikutud investorite huvisid.

Hetkel kuum