15. oktoober 1998 kell 22:00

T?ehhi pangakriisi lävel

Standard & Poor'sil sai nädal tagasi mõõt täis, kui panganduse ümberkorraldamist ja erastamist kavandav valitsus jätkas venitamistaktikat. Eelmise valitsuse koostatud pankade erastamise programm oli külmutatud valimiskampaania ajaks ja juulis ametisse astunud uus valitsus on otsustanud alles nüüd selle taas käsile võtta, kui peamiste pankade aktsiate kursid on nädalaga poole võrra kukkunud. Tegelikult oli nende kurss madal juba enne seda, sest prognoosi kohaselt ulatuvad suurimate pankade Komercni Banka ja Ceska Sporitelna kahjumid miljarditesse kroonidesse, mille põhjuseks on kodumaisest seisakust tingitud halvad laenud ja suured Venemaa-investeeringud.

Ceska Sporitelna enda teatel on tema kahjumid Venemaal kolm miljardit T?ehhi krooni ehk 1,35 miljardit Eesti krooni. Mõlema panga aktsiad on kukkunud kuni 80%, kusjuures Praha börsi indeks on 12 kuuga langenud 39%.

T?ehhi pankade olukorda halvendab majanduse jätkuv langus. Selle aasta II kvartalis kahanes kogutoodang 2,4%, võrreldes 1997 sama ajaga. Töötus tõusis septembri lõpuks 6,8%ni, mis on vabanemisperioodi kõrgeim näitaja.

Tööstustoodangu kasv aeglustus augustis 1,1%ni, mis on viimase 15 kuu aeglaseim kasv. Tööstustoodangul ei lase suureneda nõrk kodumaine nõudlus ja krooni tugevnemine USA dollari, Saksa marga ja Slovakkia krooni vastu. T?ehhi krooni tugevnemise põhjus on kõrge intressitase, mis on peibutanud riiki välismaist kapitali. Septembri lõpul alandas keskpank repomäära 14 %-lt 13,5-le.KL-FT-ÄP

Hetkel kuum