18. oktoober 1998 kell 22:00

Hansapanga emissioon toimub

Kasumivõtmine viis Tallinna börsi reedel, pärast neljapäevast kiiret tõusu langusele. Keskpärase kauplemisaktiivsuse juures langesid enamiku põhinimekirja aktsiate hinnad. Turu keskmist liikumist iseloomustav ÄP indeks kukkus päevaga veidi üle 4 protsendi ja lõpetas päeva 311,47 punkti tasemel.

Reede hommikul teatas oma soovist börsilt lahkuda farmaatsiatehas, põhjendades oma otsust vähese kauplemisaktiivsusega ja Grindexi 55protsendilise osalusega. Ühe Eesti aktsiaturu värvikaima elulooga aktsia lahkumine börsilt on tegelikult igati õigustatud. Kui ettevõtte turukapitalisatsioon on alla 19 mln kr ja aktsiapakist 55% kulub tuumikinvestorile, kes oma aktsiatega börsil vaevalt kaupleb, ei anna ettevõte börsiettevõtte mõõtu välja. Vaadates kauplemise aktiivsust farmaatsiatehase aktsiaga viimasel ajal, tundub, et eriti valusalt ei peaks asjasse suhtuma ka ikka veel ettevõtte aktsiaid omavad investorid. Farmaatsiatehase otsus tekitas igatahes pretsedendi, mis võib leida ka järgijaid.

Laupäeval saabus selgus kaua turgu pinges hoidnud Hansapanga 14,7 mln uue aktsia emiteerimise osas. Aktsionärid otsustasid emissiooni 2.--15. novembril läbi viia. Suure tõenäosusega omandab kogu emissiooni esialgu Swedbank, kelle osalus pangas kasvab seejärel 59 protsendile. Laupäeval teatasid Swedbanki juhid, et läbirääkimised osaluse vähendamiseks juba käivad. Pool oma osalusest plaanitakse müüa teisele välismaisele strateegilisele investorile. Kui nii läheb, peaks turu praegune tasakaal säilima. Pangale tähendab aga 1,47 mld krooni ja kahe tugeva strateegilise investori saamine tugevat arengutõuget, mis peaks investoritele meeldima.

Järjest suuremat huvi tuntakse turul Norma aktsia vastu. Paar päeva tagasi Saksa börsidel alanud ostuhuvi kandus reedeks ka Tallinna ja 4,6 mln kroonine käive hoidis langeval turul Norma aktsia kergelt plusspoolel. Tallinnas lõpetas aktsia reedel 12,85 kroonil, samas Münchenis maksis aktsia 14,8 ja Frankfurdis 14 kr. Saksa börsidel vahetas reedel omanikku 325 320 Norma aktsiat.

Hetkel kuum