26. oktoober 1998 kell 22:00

EMV suuraktsionärid eitavad müügihuvi

EMV nõukogu esimees Joakim Helenius ütles, et hoolimata välisfirmade huvist ei ole ettevõtte omanikel praegu mingit müügihuvi ja ettevõtte rahavajadus rahuldatakse sisemistest reservidest.

«Ei kommenteeriks,» vastas Skanska Ehitus ASi tegevjuht Margus Põim küsimusele, kas Skanska peab läbirääkimisi EMV suuraktsionäridega. «Lähen just sisse EMV uksest ehitusnõupidamisele,» märkis Põim. «Ei tegele, ei valda informatsiooni, pole aimugi,» tõrjus ta.

Aktsiamüügi põhjus võib olla EMV kapitalivajaduses. Kevadel jäi katki EMV ja ASi Merko Ehitus liitumine EMV omaniku Baltic Republics Fundi (BRF) vastuseisu tõttu. BRFi esindaja Hansa Investments lubas toona EMV kapitalivajaduse rahuldamiseks garanteerida aktsiaemissiooni tasemelt 55 kuni 60 krooni aktsia.

Hiljuti teatas Hansa Investmentsi tegevdirektor Piret Raudsepp, et EMV on investeeringute kava ümber vaadanud ja emissiooni kavas ei ole. EMV müügijutte levitavad need, kel huvi kõigutada aktsia hinda börsil või EMV positsiooni ehitusturul, märkis Raudsepp.

Kapitali puudus on siiski väga suur ja pankurid kinnitavad, et ega aktsiaturul raha pole, ütles EMV endine nõukogu liige Jaan Koort, kes Merkoga ühinemise toetajana on tänaseks ettevõttest lahkunud. «Jüri betoonitööstuse müük oli hädavahend, aga see ei päästa olukorda,» lisas ta. EMV-l on 40 miljoni kroonine laen Hansapangast, mille tähtaeg on selle aasta lõpp.

«Skandinaavia ehitusfirmad on väljendanud huvi, aga neid ei saa pidada läbirääkimisteks,» lausus Joakim Helenius. Tema kinnitusel on EMV hästi juhitud ettevõte, millel puudub vajadus lisaraha ja strateegilise investori järele. «Huvi on küll sealtpoolt, aga EMV aktsionärid pole huvitatud,» kinnitas Helenius.

«See on kahekümnes kord, kui ma kuulen, et me kellegagi liitume,» ütles EMV juhatuse esimees Jaanus Otsa. Tema sõnul langeb kapitalivajadus ära, kuna ettevõte vähendab finantskulusid, refinantseerib osaliselt laenud ja peatab investeeringud kinnisvarasse.

Otsa kinnitusel täitis seda eesmärki ka Jüris asunud betoonitööstuse müük ASile Rudus Eesti. Betoonitööstus maksis 31 miljonit krooni, EMV kogu investeeringuvajadus on orienteeruvalt 50 miljonit, rääkis Otsa.

Betoonitööstuse müügist on EMV praegu saanud 15 miljonit krooni, millest 5 miljonit on Hansapangale tagasi makstud, kinnitas EMV finantsdirektor Martti Siimann. Tema sõnul jätab EMV kindlasti alles laenukoormuses sisalduva arvelduskrediidi suurusjärgus 10 miljonit krooni. Mingid kokkulepped on osa laenu pikendada ja müüme veel masinaparki, et osa laenu kustutada, sõnas Siimann.

Hetkel kuum