19. november 1998 kell 22:00

Loomisel on üleeuroopaline börs

Pariisi on juulis liidu sõlminud Deutsche Börse ja Londoni börsi kõrval kutsutud ka Amsterdami, Brüsseli, Madridi, Milano, Stockholmi ja Zürichi börside esindajad.

Põhjamaade börsidest sai kutse 27. novembri kohtumisele vaid Stockholmi börs, kuigi Rootsi järgmisel aastal veel rahaliiduga ei ühine.

Pariisi varasem plaan oli luua oma üleeuroopaline börsisüsteem, kuid kuna Londoni ja Frankfurdi börsisüsteemid on juba seotud, oleks Pariisil keeruline nendega konkureerida. Pariis on huvitatud oma tehnoloogiliste uuenduste kaitsmisest, sest Prantsusmaal toimub kauplemine täielikult elektrooniliselt, Frankfurdis ja Londonis on aga osaliselt säilinud vana väljahõikemeetod.

Kui Frankfurdi ja Londoni börsid juulis liidu sõlmisid, kutsusid nad ka teisi Euroopa börse ühinema. Esimene signaal tuli aga alles sel nädalal, kui Euroopa käibelt neljas börs -- Madridi väärtpaberibörs -- teatas ühinemisest. Ka Itaalia ja Portugali börsid on teatanud sarnastest plaanidest.

Pärast 11 Euroopa Liidu liikmesriigi eurole üleminekut noteeritakse paljude Euroopa firmade aktsiad eurodes, mistõttu on igati loogiline ühtse turu loomine, et võimaldada kauplemine juhtivate aktsiatega eri riikide börsidel.

4. jaanuarist tööle hakkava ühisbörsi haldamiseks on plaanis luua ühisfirma.

Üheksa börsi konsolideeritud kapitalisatsioon oleks 1997. aasta näitajate põhjal 5,58 triljonit dollarit ehk pool USA aktsiaturu kapitalisatsioonist.

Autor: BNS

Hetkel kuum