Kristina Traks • 18. aprill 1999 kell 22:00

Põllumehed võivad jääda lisarahata

«Täna ei tea veel ikka, kas me riigilt selle lubatud rahasumma saame,» ütles põllumajanduse ja maaelu krediteerimise fondi (PMKF) juhataja Margus Veskimäe reedel. «Püüame riigi rahata hakkama saada.»

PMKFil on selleks aastaks pikaajaliste laenude tarvis 110 miljonit krooni, lühiajaliste laenude andmiseks 80 miljonit krooni. Pikaajalise laenu aastaintress on 10, lühiajalisel 12 protsenti. Sel aastal on fond andnud pikaajalist laenu 65 miljoni krooni eest, lühiajalist kevadkülvilaenu 25 miljoni krooni eest.

«Põllumeestel on praegu väga raske laenu saada, pangad peavad seda sektorit äärmiselt riskantseks,» ütles Veskimäe. «Alles jäänud pangad ei usalda võõraid kliente ja kui üldse põllumees laenu saab, siis pärast pikka ootamist.»

Põllumajandusminister Ivari Padar on varem öelnud, et ilmselt ei jätku raha kõikide lubatud toetuste põllumajandustootjatele väljamaksmiseks.

Riik on lubanud sel aastal erinevate toetuste näol põllumeestele maksta 720 miljonit krooni, tänavust riigieelarvet aga kavatsetakse kärpida umbes miljardi krooni võrra.

Selle aasta toetustest on tootjad kätte saanud piimalehmatoetuse umbes 90 miljonit krooni. Valitsus on kinnitanud ka intressitoetuste maksmise korra. Intressitoetuseks on ette nähtud 26 miljonit krooni.

Hetkel kuum