Sirje Niitra • 21. aprill 1999 kell 22:00

EVEA Panga hoone kohtus

Eile keskendus ringkonnakohus sellele, kas EVEA Panga Kinnisvaral (EPK) oli õigus pangamaja ehitamiseks soetatud kaupadelt ja teenustelt käibemaksu tagastamist nõuda või mitte.

Riigi maksuameti kaudsete maksude talituse juhataja Sirje Pulk leidis, et kuna kinnistu omanik oli EVEA Pank, siis kuulusid ka kõik selle tarvis soetatud kaubad ja teenused pangale, mistõttu EPK ei saanud nende pealt käibemaksu tagasi nõuda. Õigus käibemaksu tagasi nõuda oleks laienenud kinnisvarafirmale juhul, kui see oleks maja ehitanud oma ettevõtluse tarbeks, märkis Pulk.

EPK esindajana kohtus esinenud kunagine riigi maksuameti juht Ardo Ojasalu ütles, et kõik teenused ja kaubad hankis kinnisvarafirma enda nimel ja oma ettevõtluse tarbeks, mistõttu oli sel ka seaduslik õigus käibemaksu tagasi küsida.

EVEA Pank andis hoone kinnisasjana EPK-le üle eelmise aasta juunis. Tehing vormistati mitterahalise sissemaksena EPK aktsiakapitali ja hoone väärtuseks oli märgitud 4 miljonit krooni. Tallinnas Pronksi 19 paikneva kõrghoone tänase omaniku ASi Büroohoone bilansis on maja 40 miljoni krooniga.

Tallinna juriidiliste isikute maksuamet arvas EPK ettemaksust maha 7,8 mln krooni, mille võrra oli see käibemaksu vähem tasunud. Halduskohus jättis EPK avalduse maksuameti ettekirjutuste tühistamiseks rahuldamata.

Analoogilises kohtuvaidluses on täna ringkonnakohtus maksuametiga vastamisi ka OÜ Wicom, kes samuti leiab, et tal oli õigus Kloostrimetsa elamurajooni ehitamisel soetatud kaupadelt ja teenustelt käibemaksu tagasi saada. Antud juhul kaebas halduskohtu varasema Wicomi kasuks tehtud otsuse edasi maksuhaldur ja vaidlusalune summa oli poolteist miljonit krooni.

Hetkel kuum