27. mai 1999 kell 22:00

Kuidas ennetada sotsiaalset krahhi Ida-Virumaal?

Esiteks, Ida-Viru vajab uusi töökohti ja need tuleb luua. Teiseks peab riik väga selgelt ütlema välja oma arvamuse põlevkivikompleksi tuleviku suhtes. Hämarus, mis praegu valitseb, on üks põhjus, miks inimesed hakkavad muutuma sotsiaalselt väga aktiivseks. Ja kolmas, mida valitsus saab ja peab tegema, on mängida välisinvestoritele välja Ida-Virumaa plusse, mida tegelikult on väga palju -- suhteliselt odav energia, töölised jne.

Protsessid, mis Ida-Virumaal on käivitatud, ei tähenda, et homme jääb tööta tuhandeid inimesi. Rohkem tähelepanu on osutatud sellele, millised asutused tuleb ümber struktureerida, liita või lahutada, ning see on pingeid kasvatanud. Et pingeid maha võtta, tuleb käivitada ka teine protsess, mis peaks olema suunatud sellele, kuidas tekitada Ida-Virusse töökohti juurde, millised need on ja milline on riigi roll nende tekitamisel ja inimeste koolitamisel. Kui kava on valmis, tuleb sellest teada anda ka inimestele, et nad teaksid täpselt, mis toimuma hakkab ja kuidas nemad saavad edasi tegutseda.

Riik, midagi pole parata, peab osutama Ida-Viru probleemidele suuremat tähelepanu, tegelema selle kandi tööhõive küsimustega, töötu abiraha rahakott pole ammendamatu, ükskord saab ka see tühjaks nii et aktiivne tööhõive peab olema valitsuse tähelepanu all. Sotsiaalseid pingeid võtaks mõnevõrra maha juba see, kui suure energeetikakompleksi tuleviku otsustamisse kaasataks ka töötajate esindaja ning töötajad oleksid toimuvast informeeritud, tuua probleemid avalikkuse ette ning leida neile ka lahendused.

Ida-Virumaal töötatakse välja sotsiaalplaani, mis valmib 1. juuliks. Selle käigus valmistatakse ette ka tööhõivepakt. Pakt arvestab piirkonna olusid ja vajadusi, mis selgitatakse välja sotsiaalsete partnerite dialoogis. Partnerid on tööandjad ja töövõtjad, riik ja omavalitsus ning kolmas sektor, sh kirik. Pakt koostatakse, arvestades Euroopa Liidu struktuurifondide poliitiliste toetuste saamise nõudeid, seda, et saaks taotleda selle rahastamist Maailmpangalt. Sotsiaalplaani eesmärk on tagada tööhõive. Maakonda on tarvis tuua eelkõige uusi investeeringuid, mis on võimelised looma uusi töökohti. Selleks on vaja tugevat struktuuri, seda tööd ei ole suutelised tegema haldusametnikud. Valitsus arutab teisipäeval kabinetiistungil, kuidas asutada sellist arenguagentuuri.

Ida-Virus võiks rekonstrueerida raudteid, ehitada teid, sadamaid, rajada võiks tselluloositehase, elektroonika- või autosid kokkupaneva tehase. See kõik on praegu ideede tasemel ja sellega saab tegutseda ainult väga spetsiifiliselt orienteeritud institutsioon ja selleks ongi vaja arenguagentuuri.

Hetkel kuum