Silva Männik • 2. juuni 1999 kell 22:00

Seltsid kärbivad kulusid kliendi omavastutuse arvel

Pärast aastatagust hinnasõda kindlustusturul teatas mitu seltsi, et kavatsevad liiga madalale lastud tariife uuesti tõsta. Hinnatõusu varakindlustuses pole aga toimunud, seevastu on seltsid tõstnud kuni kaks korda klientide omavastutuse piire.

Leks Kindlustuse kindlustusdirektor Arvi Luhakooder rääkis, et Leks on viimase poolaasta jooksul tõstnud ettevõtete varakindlustuse omavastutuse piirmäära 500 kroonilt 2000--5000 kroonile ning kaskokindlustuses 1000 kroonilt 2000--3000 kroonile. Omavastutuse piirmäärad on võrreldes kindlustussummadega küll võrdlemisi väikesed, kui aastas võimaldab see Luhakooderi sõnul Leksil ligi pool miljonit krooni kulusid kokku hoida. Tegu on väga väikeste kahjude uurimiseks tehtavate kulutustega, millega kahjukäsitlusel ega kliendil ei ole mõtet tegelda, selgitas Luhakooder. Võrreldes kahju suurusega on nendel juhtudel hüvitise maksmiseks tehtavad kulutused mõttetult suured. «Omavastutuse piirmäära tõstmine on tuntavalt vähendanud kahjuteadete arvu,» märkis ta.

Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt ütles, et üldine kindlustusturu surve on omavastutuse piirmäärade suurendamise suunas. «Varem pakkusid mõned praeguseks lõpetanud seltsid, näiteks Polaris, eravara kindlustust lausa ilma omavastutuseta,» rääkis ta. Sellisel juhul võivad näiteks tikke täis topitud luku pärast kohaletuleku ja selle kahju käsitlemise kulud võrreldes kahjuga olla mõttetult suured. Seltsi kohus on pisikahjudega tegelemise asemel olla inimesele abiks selliste summade korvamisel, millest enda jõud üle ei käi.

Kivirüüt täpsustas, et kulutuste ja hüvitiste ning kogutud preemiate normaalses suhtes hoidmiseks tuleks vastasel juhul mitu korda tõsta kindlustusteenuste hindu.

ASA Kindlustuse varakindlustuse kindlustaja abi Ülle Peljo sõnul on ASA klientidele eravara omavastutus küll endiselt üks protsent kindlustussummast, kui nüüd ei tohi see jääda alla tuhande krooni. See puudutab enamikku ASA klientidest, kes kindlustavad näiteks kortereid, mille omavastutuse piir oli keskmiselt 500--600 krooni, märkis Peljo.

Eesti Varakindlustuse riski hindamise ja lepingute haldamise osakonna juhataja Reet Rõbovõitra ütles, et nende eravara omavastutus on endise 500 krooni asemel 1000 krooni.

Hetkel kuum