Kristel Raesaar • 18. juuli 1999 kell 22:00

Telekomi hea kasumiprognoos

Optiva Panga analüütiku Aari Stalde hinnangul võib Telekomi poolaasta maksude-eelne kasum ulatuda 390 miljoni krooni tasemele. «Kasum võiks teises kvartalis tulla parem kui esimeses,» ütles Stalde. Kolme kuuga teenis Telekomi grupp kokku 176 mln krooni maksude-eelset kasumit.

Stalde sõnul suurendab Telekomi tulemust ühest küljest telekommunikatsioonifirmade areng ja klientide juurdekasv ning teisest küljest makromajandusliku keskkonna paranemine.

«Eesti Mobiiltelefoni puhul üllatas meeldivalt see, et klientuur on oluliselt kasvanud,» märkis Stalde. «Poole aastaga on juurde tulnud ligi 50 000 klienti, mis on sama palju kui terve eelmise aasta jooksul kokku.»

Head tõotavad tulla ka Telekomi grupi teise firma Eesti Telefoni tulemused, ütles Stalde. Tema sõnul ei mõjuta neid praegu oluliselt Soome SuperTELi konkurents kaugekõnede turul.

«SuperTELi tulek näitab aga selgelt, et kontsessioonilepingu lõppedes on tekkimas suuri konkurente, mis teeb turul tegutsemise raskemaks,» nentis Stalde samas.

Hansapanga analüütiku Urmas Riieli sõnul peaks Telekomi II kvartali tegevuskasum püsima samas suurusjärgus kui I kvartalis. «Ma ei hindaks Telekomi kvartaalsete tulemuste põhjal, vaid vaataks järgmiste aastate perspektiivi,» märkis ta.

Riieli ennustusel jääb Telekom kindlasti tugevaks turuliidriks Eesti sideturul ka pärast Eesti Telefoni kontsessioonilepingu jõustumist. «Kindlasti konkurents tiheneb, aga ma ei näe Balti riikides mingit strateegilist võistlejat.»

Suprema Väärtpaberite ASi analüütikud prognoosivad Telekomi selle aasta kasumiks 778 miljonit krooni.

Suprema kauplemise ja müügi direktori Sten Sumbergi hinnangul võib poolaasta kasum sellest moodustada veidi vähem kui poole.

Eesti Telekom avaldab esimese poolaasta tulemused augusti lõpus ja korraldab seejärel nende tutvustamiseks üle 100 000 krooni maksva road-show Euroopas ja Ameerikas.

Telekomi finantsjuhi Hille Võrgu sõnul toimusid praegustele ja tulevastele investoritele suunatud presentatsioonid ka esimese kvartali tulemuste avaldamise järel.

Hoolimata ettevõtte esindajate regulaarsetest kohtumistest investoritega on kauplemine Telekomi aktsiatega muutunud järjest loiumaks.

Vahetult peale noteerimist tõusis telekommunikatsiooni kontsern Tallinna börsi juhtaktsiaks, kuid huvi vaibus kiiresti ja eelmisel nädalal andis Telekomiga kauplemine vaid veidi üle 3 protsendi börsi käibest.

Analüütikute sõnul on Telekomi aktsia teistega võrreldes suhteliselt kallis, mistõttu turul domineerivatel spekulantidel selle vastu huvi pole.

Aari Stalde sõnul näitab loid kauplemine ka seda, et investorid usuvad Telekomi stabiilsesse arengusse ja peavad väljakujunenud hinnataset õigustatuks. «Majandustulemused on olnud stabiilselt tugevad, pole olnud üllatusi, mis aktsia hinda järsult kõigutaksid,» selgitas ta.

«Telekomi hinda kujundab Londoni börs ja hinnaliikumine on ettenägematu,» lausus Sten Sumberg. «Seetõttu on kohalikud kauplejad passiivsed.»

Hetkel kuum