ÄP fototoimetus • 21 september 1999

Sonera vallutab USA turgu

Oma kõigi aegade suurima investeeringu järel kuulub Sonerale nüüd firmas VoiceStream 7,9% aktsiatest ja kokku on ta sinna paigutanud ligi 14 mld Eesti krooni. Arvestades 1,84 mld krooni suurust investeeringut Ühendriikide kaguosas tegutsevasse Powertelisse, on Sonera Ühendriikide perspektiivikale, kuid seni kahju toovale turule paigutanud 15,8 mld Eesti krooni.

«Seda investeeringut kavandasime õige kaua, aga lõpuks tegime otsuse ära, ehkki tulevikku on raske ette näha,» selgitas ajalehele Taloussanomat Sonera tegevdirektor Aulis Salin.

Tehingu tulemusena ühinevad USA läänerannikul tegutsev VoiceStream, idaranniku firma Omnipoint ja Sonera osalusega Aerial, võttes endale nimeks VoiceStream. Firma tegevusluba katab 22 turupiirkonda ning suurematest jäävad sellest välja ainult California, mida VoiceStrem teenindab võrgukülastuslepinguga, samuti Põhja- ja Lõuna-Carolina osariik.

Ehkki selles piirkonnas elab 200 mln inimest ehk 75% USA rahvastikust, kasutab neist esialgu ainult 1,5 mln mainitud kolmele firmale kuuluvat GSM-ühendust.

Aerial kandis esimesel poolaastal kahju 237 mln krooni ja VoiceStream 2,1 mld kroonise käibe juures umbes 920 mln krooni.

Analüütikute ja ka Sonera põhjendavad kahjumit sellega, et USAs võtab uutel operaatorfirmadel kasumisse jõudmine aega 4--6 aastat. GSM on USA turul seni tõeline liliput, kuid Sonera juhtkond on teinud panuse sellele, et GSM tõuseb USAs liidriks.

Analüütikute sõnul mahub USA turule kolm ja võibolla ka neli omavahel konkureerivat digitaallahendust. Seni domineerib USAs analoogsüsteem.

Pangafirma FIM peaanalüütik Niklas Geust prognoosib GSMile USAs sama häid kasvuväljavaateid nagu praegu Türgis. «Õnnestumiseks soodsad eeldused on inimeste hea ostujõud ja suur rahvaarv. Praegu kasutab ameeriklastest mobiiltelefoni ainult 6-7 protsenti.»

Saulis Salin ütles Kauppalehti Online'ile, et pärast firma positsioonide tugevdamist USA mobiiltelefoniturul kasvab vajadus Ühendriikide börsil noteerimise järele.

Autor: ÄP

Hetkel kuum