Peep Sooman • 23. september 1999 kell 22:00

Ministeerium jahib korruptante

Justiitsministeeriumi kantsler Mihkel Oviir teatas, et ministeerium peab sulgema Tallinna Linnakohtu registriosakonna töötajate võimalused korruptsiooniks ning looma tingimused, et kliendil puuduks põhjus altkäemaksu pakkuda.

Pistiseskandaali ajel loodud Tallinna Linnakohtu registriosakonna töökorralduse analüüsi komisjoni esimees Oviir väitis, et komisjoni eesmärk on ministrile ettepanekute esitamine, kuidas muuta registriosakonna tööprotsessi efektiivsemaks ning kontrollitavamaks, arvestades registriosakonna klientide vajaduste ja nõudmistega. Lisaks äsjaloodud komisjoni tegevusele on tulenevalt kohtu registriosakonna reglemendist justiitsministeeriumi äriregistri talitusel registrite revideerimise kohustus. Revisjoni juhib talituse juhataja Viljar Peep.

Komisjon hindab ka talituse läbi viidud revisjoni, mis kestab justiitsministri Märt Raski määruse kohaselt 7. oktoobrini. Peale Mihkel Oviiri kuuluvad komisjoni veel Tallinna Linnakohtu esimees Helve Särgava, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja direktor Mart Relve, Tartu Linnakohtu registriosakonna juhataja Eve Jõgi, Justiitsministeeriumi õigusloome asekantsler Priidu Pärna ning ministeeriumi parimad organisatsioonilise korralduse spetsialistid. Komisjoni ei kuulu mitte ühtegi ministeeriumi äriregistritalituse töötajat.

Komisjon otsustas küsida informatsiooni ja ettepanekuid äriregistrite tegevuse kohta äriregistri klientidelt, Eesti Kaubandus-Tööstuskojalt, Advokatuurilt, Notarite Kojalt ja kohtutelt. Komisjon esitab ministrile lõpparuande 29. oktoobriks 1999.

Üleeile väitis äriregistri tegevust revideeriv registritalituse juht Viljar Peep, et Äripäeva ajakirjanik sai äriregistri töötajale kandeotsuse tegemise kiirendamise organiseerimise eest 1500 krooni altkäemaksu andmisega vastu pükse. Tema sõnul ei kiirendanud registritöötaja kandemuudatuse tegemist ühelt kuult kahele nädalale, sest tegelikult tehaksegi kandeotsused kahe nädalaga.

Eile helistas Äripäeva toimetusse hulk ettevõtjaid, kes kinnitasid, et nende ausal teel esitatud dokumentide menetlemine kestab kuid.

Costitrade OÜ omanik Hans Sittnikow ütles, et kui ta augusti lõpus firma dokumendid kande muutmiseks äriregistrisse viis, siis lubati talle asi korda ajada kahe nädalaga. «Nüüd nädal tagasi öeldi mulle, et kandemuudatus venib novembrisse. Ehk keegi ärkab näiteks Brüsselis ja arutab, et kas lugupeetud Eesti vabariik tahab pääseda Euroopa Liitu või mitte,» sõnas ta. «Mis kurat see Viljar Peep valetab ajalehes, et kandeotsused tehakse ära kahe nädalaga,» ütles Sittnikow.

Muusikaärimees Lauri Laubre leiab, et korruptsiooniga on äriregistris seotud ka selle juht Nona Alas. Tema juhitud firma Noxtun juhatuse muudatuse kandeotsus tehti Laubre seljataga ning kinnitati äriregistris ühe nädalaga. «Nona Alas, kelle alluv altkäemaksu võttis, on ju seesama, kes selle kande nii kiiresti läbi kandis. Sai ka tema, oleme veendunud,» lausus Laubre.

Hetkel kuum