Tiit Elner • 6. oktoober 1999 kell 22:00

Preatoni klient ostis Jegorovi kinnistu

«Mina seda ei ostnud, vaid minu Itaalia kliendid,» ütles eile Ernesto Preatoni. Preatoni sõnul jääb tema ettevõtte ülesandeks kinnisvaraprojekti arendus, omanik on passiivne investor. Ta ütles, et ei ole veel otsustatud, kas rajada sinna luksusklassi hotell või elamispinnad.

5500ruutmeetrise üldpinnaga hoonestusse viietärnihotelli rajamise projekt ei läinud käima kinnistu eelmistel omanikel Kalle Tennol ja Eino Tammel.

«Haavad on veel liiga värsked, ei taha sellest praegu rääkida,» ütles endine riigikogu liige Eino Tamm. «Omadega mäele ei jõudnud me mingil juhul, mõlemad kaotasime. Ei tahaks praegu rohkem rääkida, muidu saan veel varalist kahju juurde,» ütles Tamm, viidates konfidentsiaalsusnõudele.

Tenno ja Tamm peavad esmaspäevase riigikohtu otsuse järgi kumbki tasuma maksuametile üle 4,7 miljoni krooni tulumaksu ja viiviseid, sest said õigusjärgselt majaomanikult Tatjana Valdmaalt Jegorovi kinnistu omanikfirma aktsiaid maksustatava tasuna. Tamm võib maksuameti võla katteks kaotada oma eramaja Nõmmel.

Valdmaa paigutas 1996. aastal loodud ettevõttesse maja, Tamm ja Tenno said kokku 68% aktsiatest maja tagastamisel ja äriplaani pidamisel tehtud töö eest. Peagi süüdistas pensionär Tamme ja Tennot maja väljapetmises, kuid võttis hiljem süüdistused tagasi. Aasta hiljem deklareeris kõigist aktsiatest loobunud Valdmaa maksuametile ligi 20 miljoni kroonise tulu saamist.

Tamme ja Tenno firma Crag Kinnisvara võttis möödunud talvel üle võlausaldaja Ühispank. Pangalt ostis Crag Kinnisvara vastase nõude tänavu 4. mail Donsertal Kaubanduse OÜ.

Ostjat esindas jurist Aivar Pihlak, kes on mitu aastat esindanud ärimees Ernesto Preatonit. Tänavu 30. juunil sai Donsertal 38,7 miljoni kroonise võlanõude eest kinnistu omanikuks.

Osa nõudest loovutas Donsertal teisele riiulifirmale OÜ Roxboro, kes esitas Crag Kinnisvara vastu pankrotiavalduse, nõudes 6,5 mln krooni. Crag Kinnisvara pankrot kuulutati välja 15. septembril.

Nõuete rahuldamiseks on ettevõttel 41 000 krooni eest vara. Pankrotihaldur Arno Mägi sõnul on potentsiaalselt tagasivõidetavad vahetult enne pankrotti ettevõtte poolt Inglise firmale Pannell Kerr Forster ja ASile PricewaterhouseCoopers tasutud võlad kogusummas 1,26 miljonit krooni.

Ühispanga riskikapitali osakonna juhataja Guido Gritsenko sõnul sai pank nõude müügist tagasi kogu Crag Kinnisvara võla koos intressidega pluss väikese erakorralise tulu, kokku alla 40 mln krooni.

Kalle Tenno loobus enne pankrotti Crag Kinnisvara juhatuse liikme kohast. Pankrotiga seonduv asjaajamine jäi uuele juhatuse liikmele, jurist Dragan Perovicile. Ettevõtte mullune käive oli Krediidiinfo andmeil 1 440 000 ja kahjum 2 354 000 krooni.

Praegu on kinnistust enamik rentnikke välja kolinud ning head kaubanduspinnad seisavad tühjalt. Uksed on kinni pannud näiteks ka Mündi baar.

Üks väheseid allesjäänud kauplusi on rõivapood See on IN. Poe omaniku OÜ Zik Zak juht Arno Tali ütles eile, et renti pole kauplus tasunud juba mitu kuud, sest keegi pole seda nende käest küsinud. «Me ei tea, kellele renti maksta ja selle küsimusega pole ka keegi meie poole pöördunud. Probleem on vist selles, et uue omaniku esindajal pole selleks piisavalt volitusi,» leidis ta.

Tali sõnul on täiesti ebaselge, kui kauaks rõivapood Raekoja platsile jääb. See pood on kogu aeg ajutine olnud, algul pidimegi sinna ainult kolmeks kuuks jääma, sest kohe pidi algama hotelliehitus, märkis Tali.

OÜ Sõleke kolis 3. septembril Jegorowi kinnistust Toompeale. Ettevõtte juhatuse liige Eevi Saik väitis eile, et pood kolis ära paremate ruumide saamise tõttu. «Seal ei olnud perspektiivi, sest ruumid olid remontimata,» põhjendas Saik.

Hetkel kuum