Sirje Niitra • 6. oktoober 1999 kell 22:00

Suur raha advokaadile

Eino Tamm käis hiljaaegu läbi kõik kolm kohtuastet. Tõeliselt hädasolevale inimesele ei pruugi õigusabi tema hinnangul taskukohane olla. «Isegi minu jaoks, kes ma ei kuulu just Eesti vaesemate hulka, olid advokaaditasud piiri peal,» nendib ta.

Täpset summat ei soovi Raekoja platsil asuva kinnisvaraga äritsenud mees nimetada, kuid ütleb, et see on viiekohaline number. «Kuuekohaliseni on veel pisut ruumi,» lisab ta.

Kaotusele vaatamata leiab Tamm, et ei ole oma raha advokaatidele makstes asjata kulutanud, sest on pika kohtutee käigus targemaks ja kogenumaks saanud. Vastupidi, ta lubab õigusabi samas asjas edaspidigi osta ning arvab, et turukonkurents määrab hinna.

N-Terminaali nõukogu esimees Endel Siff, kelle firmadel parasjagu pooleli mitu kohtuasja, ütleb, et on kasutanud mitme advokaadibüroo teenuseid. Püsivad suhted on ühega, kuid kehtivad õigusabilepingud olemas veel kahega. «Igal neist on oma tugev külg,» leiab ta. Ehkki Sifi juhitavad edukad ettevõtted jaksavad kohtukulusid kanda, peab ta neid liiga kõrgeteks.

Üks Eesti tuntud ärimehi, kes kartusest kohalike advokaatidega suhteid rikkuda soovis jääda anonüümseks, ütles, et sisuliselt on meie õigusabi teenuste turul tegu hinnakartelliga ja advokatuur piirab uute büroode teket. Välismaalt on sama teenust tema väitel odavam osta.

Lisaks leidis ärimees, et Eesti suurimad ja tuntumad advokaadibürood krabavad endale liiga palju kliente, mistõttu teevad tööd pahatihti pealiskaudselt.

Eesti advokatuuri esimees ja omanimelise advokaadibüroo juhataja vandeadvokaat Aare Tark kinnitab, et kartellikokkulepped advokaadibüroode vahel on täiesti välistatud ja hinna määrab turg. Advokatuur on advokaatide vabatahtlik ühendus, bürood aga iseseisvad juriidilised isikud, mille tunnitasu kõigub Tallinnas olenevalt büroo suurusest ja tuntusest 800 kroonist 1800 kroonini, selgitab ta. Võrdluseks toob advokatuuri esimees audiitorbüroode 1800 krooni suuruse fikseeritud tunnitasu.

Targa sõnul käivad väikettevõtjad advokaadi kontoris suhteliselt vähe. «Aga neil on ka vähem probleeme kui keskmistes ja suuremates firmades.» Siiski soovitab tippadvokaat hilisemate arusaamatuste vältimiseks tulla enne olulise lepingu sõlmimist asjatundjalt nõu küsima.

Vandeadvokaat Maria Mägi on aidanud mõnda inimest puhtalt missioonitundest ja näiteks meditsiiniasjade puhul võtab minimaalset tasu. «Aga kuna büroo peab ennast ise ära majandama, ei saa sellist vastutulekut kuigi tihti rakendada.» Ka Mägi eitab hinnakokkulepet, öeldes, et bürooti hinnad erinevad ja mõnes kohalikus büroos võib tunnitasu alata 200 kroonist. «Kui ikka uut Mercedest osta ei jaksa, tuleb leppida kümme aastat vana Fordiga,» teeb ta vihje kodanike valikuvabadusele.

Hetkel kuum