Kadi Heinsalu • 13. oktoober 1999 kell 22:00

Hooldekodu eksjuht süüdistab erakonda

Reformierakonna Harju piirkonna endine juht Rein Miller ütles eile, et võttis 1997. aasta sügisest kuni eelmise aasta suveni paarikümne tuhande krooni kaupa vallaeelarvest hooldekodu rahastamiseks eraldatud raha ja andis selle riigikogu valimiskampaania rahastamiseks Reformierakonnale. Tema kinnitusel rahastati sellisel viisil Reformierakonda 400 000 krooni ulatuses

Miller käis enda sõnul raha pangast välja võtmas Viimsi abivallavanema, Reformierakonda kuuluva Jaan Alveri korraldusel, kes on ühtlasi hooldekodu nõukogu esimees.

Jaan Alver kinnitas, et väide Reformierakonna rahastamisest hooldekodu kaudu on täielik väljamõeldis. Miller on omastanud selle raha ja püüab nüüd süüd teiste kaela veeretada, väitis Alver.

Alver sõnas, et Miller on hooldekodust kõrvale kandnud 1,3 miljonit krooni, mille eest võidi katta praeguse vallavolikogu esimehe Kalev Villemi abikaasa ehitusfirmadega sõlmitud tehinguid. Ta tunnistas, et pole hooldekodu nõukogu esimehena piisavalt kontrollinud asutuse raha kasutamist.

«Täielik jama,» kommenteeris Milleri väiteid Reformierakonna juhatuse liige Heiki Kranich. «Rein Miller pole eraisikuna erakonda toetanud.»

Rein Milleri väitel lootis Reformierakonna liikmete juhitud vallavalitsus katta hooldekodu puudujäägi Concordia Ülikooli kaasamisega hooldekodu aktsionäriks eelmisel sügisel. Ülikool oli huvitatud hooldekodule teise korruse ehitamisest, et rajada sinna kõrgkooli ühiselamu. Concordia ülikool pidi omandama hooldekodu aktsiaid 3 miljoni krooni eest sügisesest aktsiaemissioonist ja vald saanuks ehitusmaterjalide hinnaga puudujäägi tasa teha, väitis Miller.

Concordia Ülikooli rektor Mart Susi ütles, et kõrgkool loobus sellest plaanist, sest ei saanud ammendavaid vastuseid hooldekodu haldava firma, Rannapere Pansionaadi ASi majandusliku seisu kohta. «Reformierakonna toetamisest kuulen küll esimest korda,» lisas Susi.

Riisumine hooldekodus sai avalikuks eelmisel sügisel, kui ehitusfirmad hakkasid nõudma arvete tasumist hooldekodu ehitustööde eest. Rannapere Pansionaadi AS oli jätnud maksmata riigimaksud, osa kommunaalkulusid ja raha ehitustööde eest.

Tänavu teostatud audiitorkontrolli järgi võttis Rein Miller eelmisel aastal hooldekodu kontolt sularahas välja kokku 1,3 miljonit krooni. Miller ütles, et see summa on ülepakutud ja ta ei ole midagi oma tasku pannud.

Audiitor Urmas Liivanurm ei kahtlusta kogu riisutud summa kasutamist ehitusfirmadele n-ö mustalt maksmiseks, millele on viidanud Viimsi vallavalitsus. Ehitusfirmadele tehtud sularahamaksete kohta on dokumendid olemas, kinnitas Liivanurm.

Reformierakonna peasekretär Eero Tohver ütles, et Milleri avaldused on laim, mida on ebaeetiline enne kohalikke valimisi avaldada. Samas avaldas Tohver viimastel päevadel Millerile survet oma sõnadest loobumiseks.

Miller juhtis Reformierakonna Harju piirkonda 1995. aastast kuni eelmise aasta lõpuni. Viimsi hooldekodu, Rannapere Pansionaadi ASi juhtis ta alates 1997. aasta sügisest. Samal ajal algas ka raha väljavõtmine hooldekodu kontolt, kinnitas Miller.

Harju prefektuur on algatanud väidetava riisumise kohta hooldekodus kriminaalasja, hooldekodu endisele juhatajale pole keegi veel süüdistust esitanud.

Vt. ka Reformierakonna võimalik rahakantimise skeem

Hetkel kuum