Peep Sooman • 17 oktoober 1999

Kinnisvarahaldusfirma juhid raiskavad raha

Poolteise aasta jooksul on lamekatuste remondifirma AS Kariss Ehitus esitanud ASile Mustamäe Kinnisvarahaldus arveid PVC vihmavee äravoolutoru paigaldamise eest hinnaga 900 ja 1600 krooni jooksev meeter. Teiste analoogset teenust pakkuvate firmade spetsialistide sõnul jääb jooksva meetri hind koos paigalduse ning lisatöödega alla 300 krooni meeter.

Äripäeva kasutuses olevate dokumentide kohaselt on Kariss Ehitus kasseerinud haldusfirmalt vihmavee äravoolutorudega seotud tööde eest vähemalt 80 000 krooni, paljud firmad teeksid sama töö neli korda odavamalt.

ESS Kinnisvarahalduse avariiremondibrigaadi juht Olari Bekker sõnas, et isegi 900 krooni jooksva meetri eest on üle pakutud. Hind jääb kindlasti alla 300 krooni jooksev meeter, kinnitas Bekker. Ta lisas, et tänu oma betoonitööstuse kogemusele teab ta, et ühtegi asja pole vihmavee äravoolutoru vahetamiseks vaja lahti raiuda. «Toru vahetamine on lihtne,» kinnitas ta.

Sanitaartehniliste tööde firma Gustaf ASi töödejuhataja Hans Pukk leidis, et 900 krooni meetri toru paigaldamise eest küsida on palju, sest töö pole nii mahukas. «Äärmisel juhul tuleb katusel ääred natuke lahti lasta, aga auku pole vaja küll raiuda,» kinnitas ta. «Betoonis on ju vanad torud sees, mis on sama läbimõõduga kui uued,» ütles Pukk. «Tundub, et tegu on raha oma tasku ajamisega,» lisas ta.

Linnale kuuluva Mustamäe Kinnisvarahalduse ASi tehniline direktor Rein Pihlak ütles, et torude paigaldamine võib minna tavahinnast kallimaks, sest tihti tuleb katusesse toru paigaldamiseks teha poole meetri laiune auk, mis on pikaajaline ja kulukas töö.

ASi Kariss Ehitus juhatuse esimees Heiki Ploompuu ütles, et olenevalt majast võib toru paigaldamine minna veelgi kallimaks. Rahakantimisega tema sõnul tegu pole. «Oleme teinud töid ka hinnaga 4000 krooni jooksev meeter,» jätkas ta. «Toru ise on odav, aga töö on kallis, tihti tuleb betooni lõhkuda ja see hiljem kinni valada.»

Anonüümseks jääda sooviva allika sõnul on Mustamäe Kinnisvarahalduse juhtidel kavas ettevõttest võimalikult palju raha välja viia enne aktsiate müüki, sest pärast seda vahetub tõenäoliselt ka juhtkond. Sama isik ütles, et haldusfirma juhid tahavad võtta elamuremondifondi rahast võimalikult palju välja enne, kui korteriühistud pole majade haldamist üle võtnud.

AS Mustamäe Kinnisvarahaldus haldab Mustamäel ligi 200 maja. Haldusfirma on viimaste aastatega kaotanud majaühistutele poolsada klienti. Vaid paar ühistut on jäänud Mustamäe Kinnisvarahalduse kliendiks.

Mõni nädal tagasi otsustas Tallinna linnavolikogu, et haldusfirma aktsiad müüakse maha.

Eelmisel aastal oli ASi Mustamäe Kinnisvarahaldus käive 83 miljonit krooni ja puhaskasum 257 000 krooni.

Hetkel kuum