Kristina Traks • 25 oktoober 1999

Butafooria keelatud kaubaks

Riigikogus eelmisel nädalal tooteohutuse seaduse muudatust vastu võttes tekkis riigikogu liikmel Tiit Käbinil küsimus, et kas siis ka koertele toiduks mõeldud kunstkondid on keelatud. Vastust ta oma küsimusele ei saanud.

Seadusemuudatus ütleb lakooniliselt, et tooteid, mis jäljendavad ehtsaid toiduaineid, kuid on mittesöödavad, ei tohi importida ega turustada. Kas keelatud on kunstkontide, pipranätsude, teatri rekvisiitide või toiduaineid meenutavate jõuluehete müük, ei oska seadusemuudatuse väljatöötajad üheselt vastata.

«Vaevalt, et mõni inimene nüüd koera konti sööma hakkab,» sõnab üks seaduse väljatöötajatest, Riina Piliste majandusministeeriumist. «Mulaazhpuuviljad, mis jäljendavad täpselt pärispuuvilju, on küll keelatud,» tõlgendab Piliste seadusemuudatust.

«Me tahame selliselt kaitsta väikesi lapsi toiduks kõlbmatu söömise eest,» selgitab riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Jevgeni Tomberg. «Kui näiteks mõni jõuluehe ongi toidu moodi, peab ta olema pakitud nii, et saaks aru, et see asi süüa ei kõlba,» toob ta näite.

Kas edaspidi on keelatud näiteks pilapoodides müüa ka pipranätsusid või komme, mis suu siniseks teevad, ei oska ametnikud öelda. «Kui näpuga seaduses järge ajada, siis peaks keelatud olema,» ütleb Tomberg.

«Need kommid ja nätsud ei tapa ju, teevad ainult suu siniseks,» nendib Tallinnas pilapoodi omava OÜ R & Reede juhataja Aavo Hein. Ta pole seadusemuudatusest midagi kuulnud, kuid loodab siiski, et pilakommide- ja nätsude müümist tal ära ei keelata. «Lapsed ostavad neid komme väga meelsasti, kuna nad pole eriti kallid ja sõpradele on hea nendega vingerpussi mängida,» räägib ta.

Pilakommidel on ka naljatoonis selgitused peal, mis nende söömisel juhtub.

«Kaup on kõik Rootsist ja siiani pole veel keegi seda tagasi toonud ega kurtnud, et see allergiat tekitab,» selgitab Hein.

Hetkel kuum